Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pražák musí doložit vlastnictví Kaprainu. „Je to pro nás red flag,“ říká šéf antimonopolního úřadu ke karibským firmám

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Foto: ČTK
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Foto: ČTK

Aby skupina Kaprain mohla převzít vydavatelství Mafra a další podniky z impéria Andreje Babiše, musí to schválit antimonopolní úřad. Podle jeho předsedy Petra Mlsny bude muset skupina doložit, kdo ve skutečnosti stojí za offshorovými společnostmi, které v ní podle zjištění Deníku N drží většinový podíl.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Půjde o jednu z nejvýznamnějších letošních fúzí, druhý největší mediální dům získá nového vlastníka. Otázkou ale je, komu vlastně deník Mladá fronta Dnes, Lidové noviny, ale i magazíny, televize a rádio připadnou.

Skupina Kaprain, která dohodu o koupi vydavatelství od bývalého premiéra Andreje Babiše oznámila, deklaruje, že koncovým vlastníkem přes kyperskou firmou Darelco je podnikatel Karel Pražák. Jenže jak zjistil Deník N, většinový podíl ve skupině drží dvě firmy z Britských Panenských ostrovů.

Kromě samotného faktu, že jde o tvrdý daňový ráj, kde podle oslovených expertů lze předpokládat snahu vyhnout se placení daní v Česku, to může být problém i při povolování akvizice antimonopolním úřadem.

„Dohledání koncového vlastníka je pro nás klíčové, abychom mohli vymezit, na jakém relevantním trhu působí,“ popsal redakci předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna. „U firem z daňových rájů je to ale

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zákulisí moci

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější