Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (562. den): Americké vojenské zpravodajství dává Ukrajincům až padesátiprocentní šanci, že prorazí

Foto: Ozbrojené síly Ukrajiny
Foto: Ozbrojené síly Ukrajiny

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Nový americký odhad dává „realistickou“ šanci, že se ruská obrana na jihu tento rok sesype.
  • Musk „vypnul“ ukrajinské drony, aby nemohly zaútočit na ruské námořnictvo.
  • Elon Musk je jedním z potenciálně nejrizikovějších lidí na planetě.
  • Těžké boje pokračují u Robotyne, v Kliščijivce natočili odchod Rusů, nečekaný útok Ukrajinců u Doněcku.
  • Mapy dne – Robotyne a Kliščijivka.
  • Videa dne – ukrajinská houfnice měla těžkou havárii, když se řidič snažil vyhnout ruskému dronu; ukrajinský dron se pokusil vrazit do ruského vrtulníku; útok vrtulníku při pohledu shora; slovenská Božena během odminování na Ukrajině; čínská zpěvačka v troskách mariupolského divadla.

Informace v tomto textu jsou souhrnem událostí ze čtvrtka 7. září. Situace na některých místech již může být jiná.

Nový americký odhad dává „reálnou“ šanci, že se ruská obrana letos sesype. Trent Maul je ředitel analytického oddělení americké Agentury pro obranné zpravodajství a v rozhovoru pro The Economist uvedl, že na základě vývoje posledních dvou týdnů existuje reálná možnost, že ukrajinská armáda prolomí ruskou obranu na jihu Ukrajiny do konce tohoto roku.

„Kdybychom se bavili před dvěma týdny, byl bych pesimističtější.“ Tímto Maulovým citátem začíná celý článek. Jde přesně o ty dva týdny, během nichž ukrajinské síly postupovaly mezi Robotyne a Verbove a osvobodily první z těchto obcí.

Maul nyní odhaduje, že existuje čtyřiceti- až padesátiprocentní šance, že ofenziva skončí úspěchem. O tom, zda se tak stane, rozhodne dostatek

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější