Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Opozice zkouší změnit vládní úsporný balíček. Podporu hledá pro kojeneckou vodu i benefity

Vláda chce příští rok šetřit. Do návrhu rozpočtu by se měl propsat i konsolidační balíček. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Vláda chce příští rok šetřit. Do návrhu rozpočtu by se měl propsat i konsolidační balíček. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Opozice se v zákulisí Sněmovny pokouší vyjednat podporu a přesvědčit vládní koalici, aby ještě na poslední chvíli změnila konsolidační balíček. Opoziční strany mimo jiné diskutují například o snížení DPH na menstruační pomůcky, kojeneckou vodu nebo zrušení daňové výjimky na dary politickým stranám. Navenek je vládní koalice podle svých slov části nápadů otevřená, opozice je ale k těmto slibům skeptická.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Opozice zatím podala ke konsolidačnímu balíčku zhruba stovku pozměňovacích návrhů, které v následujících dnech projedná garanční výbor Sněmovny. Nemalá část z nich však zvyšuje výdaje státu nebo snižuje jeho příjmy, a je tak v rozporu s tím, co si vláda předsevzala.

Smyslem konsolidačního balíčku a vyšších daní je dostat pod kontrolu a následně snížit aktuálně skoro třistamiliardový schodek státního rozpočtu. Garanční výbor by měl o balíčku jednat 20. září a třetí čtení by tak ve Sněmovně mohlo proběhnout do konce měsíce.

„Pro pozměňovací návrhy platí, že ty, které budou mít pozitivní dopad na konsolidace, probereme v koalici, zda jsou podpory hodné, či nikoli,“ odpověděl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob na dotaz, jak hodlají vládní poslanci přistupovat ke změnám navrhovaným opozicí. Jejich požadavkem tak je, aby novinky buď snižovaly výdaje státu, nebo zvyšovaly jeho příjmy.

Velice opatrně připustil možnost jednání i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). „Nevylučuji, že bude-li politická vůle, tak se k nim (opozičním návrhům, pozn. red.) koalice ještě vrátí a zváží, zda některé nejsou rozumné a rozpočtově přijatelné. Ale vždy

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Konsolidační balíček

Sněmovna

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější