Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Mnichovský autosalon ovládli čínští výrobci. Před Evropany mají náskok v elektromobilitě

Ilustrace: T. H. s Midjourney
Ilustrace: T. H. s Midjourney

Jak je možné, že Evropa se svou více než stoletou historií v automobilovém průmyslu ztrácí půdu pod nohama? Je čas koupit si elektromobil z Číny? A nebudou čínská auta pro Západ podobnou kybernetickou hrozbou jako Huawei? To všechno jsou otázky, které se objevily i v souvislosti s právě probíhajícím autosalonem v Mnichově, který Číňané ovládli, čímž vystrašili evropský průmysl.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jen v loňském roce pocházela téměř polovina všech prodaných elektromobilů na světě od čínských výrobců a podle prognóz se tento podíl bude jen zvyšovat.

Po ovládnutí domácího automobilového trhu, který je největším na světě, se čínské automobilky zaměřují na Evropskou unii, kde budou nové spalovací motory s emisemi za dvanáct let zakázány. Mezi tři největší dovozce elektromobilů do EU se Čína zařadila již v roce 2021 a její pozice dramaticky posiluje.

Čínské automobilky se předvedly i na největším evropském autosalonu v Mnichově, kam na rozdíl od německých producentů nepřišly s prázdnou. Odhalily nové modely, jež přivezou na evropský trh, zatímco Mercedes-Benz a BMW představily novou generaci elektromobilů, které se však na trhu objeví až v roce 2025.

Vzestup čínských výrobců elektromobilů je tak po solárních panelech a bateriích dalším trumfem průmyslové politiky Pekingu.

Západní automobilky mohou kvůli nezadržitelnému růstu nabídky cenově dostupnějších čínských elektromobilů přijít až o 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Automobily

Čína

Doprava

Evropská unie

Technologie

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější