Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Uvolníme penicilin určený pro Slovensko.“ Šéf firmy vysvětluje, jak zajistí zásoby léku do Česka

Sehnat v Česku penicilin je v poslední době umění. Foto: ČTK
Sehnat v Česku penicilin je v poslední době umění. Foto: ČTK

Příští týden má do českých lékáren dorazit 30 tisíc balení penicilinu, který dodá tuzemská společnost BB Pharma. Její šéf Jiří Volf v rozhovoru s Deníkem N popisuje, z jakých zásob tyto dodávky zajistí. Zároveň vysvětluje, proč je výroba penicilinu tak složitá.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru ptáme:

  • Na čem záleží, zda bude na podzim a v zimě dostatek penicilinu.
  • Co může zhatit plány ministerstva zdravotnictví.
  • Jak těžké je antibiotika vyrobit.

Příští týden má od vaší firmy dorazit do českých lékáren 30 tisíc balení penicilinu, se kterými se původně nepočítalo. Jak jste získali toto množství navíc, když se výroba účinné látky penicilinu plánuje až rok dopředu?

Pro těchto 30 tisíc balení registrovaného penicilinu jsme na základě dohod s výrobcem našli výrobní slot, jako i pro další objemy slíbené ministerstvu zdravotnictví na začátek října. Jde o léky určené původně pro slovenský trh.

Na Slovensku máme v oblasti penicilinových tablet 85procentní podíl na trhu, díky tomu tam máme mnohem větší zásoby. Takže pokud přesuneme část této zásoby do Česka, velmi

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Nedostatek léků

Rozhovory

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější