Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

live! Jeho obrazy sbíral i Hrabal. Objevte neznámého českého malíře Josefa Kotrbu

Tomáš Hejtmánek s obrazem, který Josef Kotrba namaloval ve svých 83 letech. Foto: René Volfík
Tomáš Hejtmánek s obrazem, který Josef Kotrba namaloval ve svých 83 letech. Foto: René Volfík

Zaprášené, ve špatném stavu a částečně srolované na půdě domu v Králově Dvoře u Berouna, který se připravoval k prodeji, se na podzim našly obrazy Josefa Kotrby. Galerie Arthouse Hejtmánek teď vystaví dílo umělce, po jehož životním osudu se pátrá.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Poprvé se tak na veřejnost dostane více než sto obrazů tohoto téměř neznámého malíře,“ říká galerista Tomáš Hejtmánek. „O jeho osobním životě není známo téměř nic. Doufáme, že nám výstava pomůže získat nějaké informace o jeho osudu nebo podobě.“

Naivistický malíř a samouk Josef Kotrba žil v letech 1896 až 1984. Náhodný a nečekaný objev více než 300 jeho děl plných radosti ze života, optimismu a veselých, svěžích barev vedl k restaurování, kterého se ujal sám Tomáš Hejtmánek ze zmíněné galerie.

„Zajímavé je, že Kotrba byl samouk, malovat začal ze záliby a pro radost až v době, kdy odešel do penze. A svůj poslední obraz namaloval ve svých 85 letech. Z jeho pláten cítíme, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

live!

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější