Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Česko je pro důchodce rájem na zemi.“ O nebezpečném diletantství některých novinářů

Některá média nám předkládají vpravdě nevábné pokrmy. Ilustrační foto: Adobe Stock
Některá média nám předkládají vpravdě nevábné pokrmy. Ilustrační foto: Adobe Stock

Komentář Josefa Boušky: Část českých novinářů nemá potuchy, jak zacházet s informacemi. Politici pak jejich zmetkové výstupy ochotně šíří a z nesmyslů se stává pravda, která nerušeně zakotví v hlavách diváků a čtenářů.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Česko je pro důchodce rájem na zemi,“ hlásal před několika dny titulek TN.cz. „Podle žebříčků se našim seniorům žije ve vlasti lépe než důchodcům v řadě jiných zemích (sic),“ doplňuje článek na nováckém webu. Slovem „žebříčky“ je míněna sada indikátorů francouzské investiční společnosti Natixis Investment Managers, vydávaných každoročně pod názvem Global Retirement Index.

Vysokého umístění České republiky si všiml i zpravodajský server televize Prima: „Čeští senioři na tom nejsou tak špatně, jak tvrdí někteří politici. … Podle analýzy je Česká republika na desáté příčce ze 150 hodnocených zemí. Tuzemští důchodci se tedy mají lépe než senioři ve Spojených státech, Německu, Rakousku, Belgii nebo ve Francii.“

Zprávy se dočkaly nadšeného sdílení napříč sociálními sítěmi, nevyjímaje vládní strany a politiky, jako jsou hnutí STAN či lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Není divu – jak lépe obhájit sníženou valorizaci důchodů než odborným důkazem, že se naši penzisté mají jak čuníci v žitě.

Všechno je to skvělé. Až na jednu drobnost: Global Retirement Index nic takového netvrdí. Jedná se o učebnicový příklad, jak

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Média

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější