Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nealko piva, lok na trávení, ťuknout na oslavě. Adiktoložka popisuje, jak děláme z dětí alkoholiky

Adiktoložka Helena Horálek radí nedávat dětem ani takzvaná „nealkoholická“ piva. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Adiktoložka Helena Horálek radí nedávat dětem ani takzvaná „nealkoholická“ piva. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

„Podáním nealko piva dítěti mu potvrzuji, že je normální pít alkohol,“ říká adiktoložka Helena Horálek a přidává další důvody, proč by se pivo nemělo dostat do mladých rukou. Hrozí podle ní například poškození nervového systému, horší paměť nebo závislost. Z té se ostatně v Česku léčí už i dvanáctileté děti. Její klienti jí často říkají, že poprvé se s alkoholem setkali na rodinné oslavě. „Dostali skleničku nebo panáka se slovy, že už jsou velcí, tak ať si taky ťuknou,“ popisuje Horálek s tím, že rodiče jsou později překvapení, když jim děti chodí v šestnácti domů opilé.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V rozhovoru se mimo jiné dozvíte:

  • Co hrozí dítěti, když pije nealko pivo?
  • Existuje pivo bez alkoholu?
  • Proč by nealko pivo neměli pít ani náctiletí?
  • Měly by se děti setkat s alkoholem doma, aby se pak na party neopíjely?
  • Jaká je povolená dávka alkoholu při kojení?

Nedávno jsem viděla v restauraci odhadem asi čtyřleté dítě, které pilo nealko pivo. Co mu hrozí?

U nejmenších dětí hrozí zdravotní rizika, protože to není stoprocentně nealkoholické pivo a jejich tělíčko se z fyziologického hlediska teprve vyvíjí. Například poškození nervového systému a nižší schopnost soustředění, s tím spojená i horší paměť, problémy s učením a později těžší pracovní uplatnění.

Navíc děti jsou náchylnější k závislostem, protože ještě nemají vyvinutou vůli jako my. Neumí si třeba říct, teď můžu a teď už ne. Proto bychom jim ostatně my dospělí měli stanovovat pravidla a hranice, co je pro ně bezpečné a co už není.

Může se také opít. Teoretický model, který přepočítával množství vypitého alkoholu na váhu, konstatoval, že u malého dítěte může být po vypití jednoho nealko piva v krvi až 0,05 promile. Pokud by si dalo rychle dvě za sebou, tak je to 0,1 promile. Malé tělíčko odbourává alkohol pomaleji.

Takže alkohol, byť v nepatrném množství, na ně působí víc?

Ano. Představte si, že máte pětilitrovou lahev s čirou vodou a k tomu máte deci čiré vody ve skleničce. Pětilitrová lahev představuje tělo dospělého, sklenička zase tělo dítěte. Vezměte dva panáky naplněné džusem a nalijte jeden do pětilitrové nádoby a jeden do skleničky. Jak se zbarví voda ve skleničce a jak se změní voda v pětilitrové nádobě? Je to optický příměr vlivu alkoholu na dětský organismus.

Často se objevuje argument, že jsou nealko piva zdravější než limonády.

Ještě mi nikdo neřekl, v čem jsou zdravější. Pokud se budeme bavit o cukru, nealkoholická piva ho obsahují stejně, někdy i více.

„Nealko“ je většinou alko

Vy jste zmínila, že alkohol v nealko pivech je 0,5 procenta, ale na etiketách některých z nich je uvedeno, že obsahují 0,0 procenta. Neexistuje tedy čistě nealkoholické pivo?

Ne, z průzkumu vyplynulo, že i nápoje, které deklarovaly nula procent, v sobě měly zbytkový alkohol.

Pak se objevuje argument, že 0,5 procenta alkoholu se stejně v potravinách vyskytuje běžně, například ve zkvašeném džusu.

Přemýšlím, proč bych dávala dítěti zkvašený džus.

To je myšleno omylem, že mu dáte džus, on třeba zkvasí a dítě to vypije.

Dobře, dám jednorázově, omylem zkvašený džus. Pro příště si asi dám pozor. A jakou souvislost to má s vědomě opakovaným podáváním nealkoholických piv? To jsou přece dvě různé věci. Diskutujeme tu, že dítě na nevědomé úrovni dostane alkohol, nebo že mu ho vědomě dávám – a to je velký rozdíl. Spíš to působí, že rodiče, kteří chtějí podávat nealkoholická piva, jen hledají omluvy, proč to dělat. Argumentují, kde všude je alkohol, a tak ho můžu podávat i v nealkoholických pivech. A samozřejmě v dalších potravinách můžeme nalézt alkohol. Jsou i sušenky, které obsahují alkohol.

Navíc ten požitý alkohol se sčítá. Když si dítě dá nealko pivo a pak si dá

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Démon alkohol

Rodina a vztahy

Rozhovory

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější