Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Večer plný překvapení: Šanci na výročních třicátých Cenách Thálie má Ivan Trojan, jistou jubilantkou je Daniela Kolářová

Herečka Daniela Kolářová byla oceněna už na letošním MFF Karlovy Vary, teď si půjde pro cenu na cenách Thalie. Foto: Kviff
Herečka Daniela Kolářová byla oceněna už na letošním MFF Karlovy Vary, teď si půjde pro cenu na cenách Thalie. Foto: Kviff

S novou znělkou, novou grafikou a novým, prozatím neznámým moderátorem, proběhne 30. září v historické budově Národního divadla předávání hereckých Cen Thálie. Přímý přenos bude vysílat ČT1, vyhlášeno bude 19 laureátů.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ve všech kategoriích nominací na Ceny Thálie postoupili do finále tři umělci a tři umělkyně, kteří se utkají v žánrech činohra, opera, muzikál, opereta a jiné hudebnědramatické žánry; balet, tanec a pohybové divadlo. V kategoriích alternativního divadla a loutkového divadla postupuje společně pět umělců a umělkyň.

Ceny Thálie budou mít letos novou znělku a pyšní se novou grafikou a logem od Jany Brabcové. Kdo bude jejich předávání moderovat, bude jedním z překvapení slavnostního večera.

Uranová alternativa

Kromě nominovaných umělců z divadelního oboru byly na zářijové nominační tiskové konferenci představeny i samotné ceny z dílen Lasvitu.

Cena Thálie pro činohru je letos vyhotovena v tmavě modré barvě, pro operu v červené. Balet má bílou barvu, muzikálu byla přidělena růžová a oboru tance a pohybového divadla zelená barva.

Alternativní scéna a loutkové divadlo se o cenu dělí. Sami zástupci organizátorů na tiskovce se nemohli shodnout, jakou barvu tato cena má. Jestli se jedná o žlutou, zelenou nebo snad hnědožlutou.

Byla nazvána uranovou a organizátoři se shodli, že se jedná o velmi alternativní barvu a právem je přidělena právě k alternativnímu a loutkovému divadlu.

„Barvení uranem je nejagresivnější a po jeho použití je potřeba vyhodit celou pánvičku,“ řekl ředitel Lasvitu Leon Jakimič. Laureáti této kategorie z minulých ročníků si podle něj

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Divadlo

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější