Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Slovenský Rus, který podporuje Ukrajinu, strávil léto v Rusku a na okupovaných územích. Toto jsou jeho zážitky

Sedov se v létě vyfotil na Rudém náměstí v Moskvě s nápisem „Rusko je teroristický stát“. Foto: archiv F. S.
Sedov se v létě vyfotil na Rudém náměstí v Moskvě s nápisem „Rusko je teroristický stát“. Foto: archiv F. S.

Rus žijící na Slovensku Filipp Sedov se přes Bělorusko tajně vrátil do Ruska a jel se podívat i na okupovaný Donbas a Krym. Ptal se tam lidí na válku a fotil se s lístky s nápisy podporujícími Ukrajinu. Vypravuje své zážitky.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na Slovensku žijící Rus Filipp Sedov zažil během léta dva zcela odlišné světy. Začátkem července byl jedním z hostů na trenčínském hudebním festivalu Pohoda. Poznávali ho tam návštěvníci, vystupoval v talk show s komikem Jakubem Gulíkem, pár slov prohodil i s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

O měsíc později už spal ve zdevastované ubytovně v Luhansku. Poslouchal křik opilých ruských vojáků, pokoj sdílel s mužem, který se dobrovolně přihlásil do okupačního vojska, protože se rozvedl s manželkou.

Sedov využil toho, že jako ruský občan může cestovat i tam, kam se dnes člověk z Evropské unie běžně nedostane. Přes Bělorusko přejel do Ruska, které – jak sám říká – kdysi považoval za domov. Odtamtud odcestoval na okupovaný Krym i do okupovaných částí Donbasu.

Tam všude se fotil s papírky, na kterých bylo napsáno „Rusko je teroristický stát“ nebo „(toto) je Ukrajina“.

Jednou ho zadrželi policisté, podruhé mu hrozila rvačka. A na vlastní oči viděl i únos člověka, který byl zřejmě považován za ukrajinského špiona. Při tom mezi místními obyvateli sondoval, jak po roce a půl vnímají Putinovu agresi.

V Denníku N shrnul své nejsilnější zážitky.

Už když jsme

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější