Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Firemní dluhopisy nabízené běžným klientům by fondy nekoupily, říká investiční analytik

Foto: Vladimír Šimíček, Denník N
Foto: Vladimír Šimíček, Denník N

Mnozí lidé uvažují tak, že chtějí mít jeden investiční produkt, který bude vydělávat i garantovat, že nepřijdou o vložené peníze. Něco takového neexistuje, říká slovenský investiční a úvěrový analytik Pavel Škriniar.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V rozhovoru například vysvětluje:

  • Jakých informací je potřeba si všímat, když se setkáte s investiční nabídkou na internetu.
  • Proč je důležité se na začátku investování ptát i na to, jak rychle se dostanu k penězům.
  • Jak by mělo vypadat investiční portfolio.

Jaké chyby lidé dělají, když se rozhodují, jak investovat?

Nejčastější chybou je, že mají nereálná očekávání. Chtějí mít garanci, že o vklad nepřijdou, výnos by měl být vyšší než inflace a peníze chtějí mít k dispozici kdykoli. To je nereálné. Nemůžete mít investici, která má nulové riziko, vysoký výnos a okamžitou likviditu.

Čili mnozí při výběru investičního produktu uvažují tak, že chtějí i garanci, aby neprodělali, a zároveň zajímavý výnos?

Mnoho lidí uvažuje tak, že chce mít jen jeden investiční produkt, který má splňovat všechny jejich cíle. Něco takového neexistuje, není možné mít jeden produkt na dlouhodobé i krátkodobé cíle.

S různými produkty na investování se lidé setkávají také v reklamách například na internetu, přičemž některé často slibují vysoký výnos.

Bylo by dobré si říct, co je to vysoký výnos. Když

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Osobní finance

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější