Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co to tady přistálo za frajera? Případ Maxima Kuzminova a jeho vrtulníku

Ruský pilot Maxim Kuzminov na tiskové konferenci v Kyjevě. Foto: ČTK
Ruský pilot Maxim Kuzminov na tiskové konferenci v Kyjevě. Foto: ČTK

Ruský pilot Maxim Kuzminov přeletěl s helikoptérou na Ukrajinu, další dva členové posádky byli zlikvidováni. Letec dostane odměnu, jeho rodina je v bezpečí, jeho příklad tak může motivovat další ruské vojáky, kteří o přeběhnutí uvažují. Přesto je třeba si Kuzminovovy motivace neidealizovat. „Je lepší být zpočátku skeptický a pak být příjemně překvapen než být nadšený a pak zklamaný,“ píše Ekaterina Kanakova.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ježíši Kriste. Co to tady přistálo za frajera? Á, to je Maxim Kuzminov.

Ruský pilot unesl vrtulník se dvěma členy posádky a přeběhl na Ukrajinu. Sám Maxim prohlásil, že ho „nejen unesl, ale oficiálně pilotoval z bodu A do bodu B“, protože trasa a místo přistání byly odsouhlaseny předem. Speciální operace ukrajinské armády pod krycím názvem Synycja (česky Sýkora, pozn. překl.) se připravovala půl roku. Veřejnost se o ní dozvěděla 23. srpna. Při přeletu rusko-ukrajinské hranice byl vrtulník ostřelován a Maxim byl zraněn na noze. Domnívá se, že palbu spustila ruská strana.

Co se stalo s posádkou, kde je vrtulník nyní a plnil Kuzminov rozkazy ruského velení? Jak se dalo očekávat, vrtulník doplnil letecký park ukrajinské vojenské rozvědky. Co se týče spolucestujících, pilot se snažil posádku přesvědčit, aby se vzdala, uklidňoval je a říkal, že vše bude v pořádku, ale „oni dostali strach, začali se

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jak přemýšlí Putinovo Rusko

Ruská válka na Ukrajině

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější