Deník N

Hamáček věděl, že vystoupím před demonstranty. Výzva k výměně Staňka ale byla moje iniciativa, říká Dolínek

Poslanec Petr Dolínek. Foto: ČTK
Poslanec Petr Dolínek. Foto: ČTK

Mnohé účastníky včerejšího protestu na Staroměstském náměstí zaskočilo, když k nim promluvil poslanec vládní ČSSD Petr Dolínek. Mezi demonstranty, kteří žádali demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), jej přitom vyslal vicepremiér a předseda strany Jan Hamáček. Dolínek s předsedou konzultoval i svůj proslov, na poslední chvíli si do něj ale přidal kritiku ministra kultury Antonína Staňka. To část sociálních demokratů nepříjemně překvapilo, jeho slova označují za velice nešťastná a ještě je budou chtít řešit. Někteří dokonce mluví o poškozování strany.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka Deníku N řekl, že sociální demokraté byli na akci pozváni. „Pořadatelé zvali mě, ale já nebyl včera v Praze. Ujal se toho rád kolega Dolínek,“ řekl Chvojka, podle nějž je slušné pozvání přijmout.

Dolínek podle něj na demonstraci prezentoval stejný názor, který nedávno vyslovil i předseda Hamáček: pokud premiér Babiš sáhne do soustavy státního zastupitelství, ČSSD ve vládě končí.

Dolínek pro Deník N vysvětlil, že sociální demokraté jsou pro omezení mandátu pro vrchní státní zástupce na sedm až deset let, ale pouze za předpokladu, že stávající vrchní žalobci – tedy Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan – budou moci celý mandát vykonat od nuly. Změna zákona podle něj nesmí být záminkou pro jejich vyměnění.

Jediný bod projevu, o kterém Hamáček nevěděl, byla

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější