Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Vztahy zůstanou v nadcházejícím desetiletí bouřlivé.“ Čínské plány na alternativní světový řád

Foto: Financial Times
Foto: Financial Times

Peking využívá své ekonomické síly k sešikování rozvojových zemí a omezení vlivu Západu na OSN.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když v září 2021 čínský vůdce Si Ťin-pching přednesl v OSN „důležitý projev“, působilo to jen jako pouhý souhrn optimisticky laděných klišé. Řekl, že svět potřebuje „harmonii mezi člověkem a přírodou“, a dodal, že hospodářský rozvoj by měl přinést „výhody všem“.

Jeho projev byl tak skoupý na cokoli konkrétního, že ho mezinárodní média většinou nevzala na vědomí. Díky pozdějšímu rozpracování však tento projev nabyl zásadního významu. Si ho totiž využil k návrhu nového plánu jménem Globální rozvojová iniciativa (GRI), který nyní začíná být přijímán jako základní kámen čínského modelu alternativního světového řádu a hozená rukavice Západu vedenému Spojenými státy.

Na první pohled je GRI multilaterální čínský program, který má podpořit rozvoj, zmírnit chudobu a zlepšit zdraví obyvatel rozvojového světa. Spolu se dvěma navazujícími iniciativami, které Si rovněž oznámil – Globální bezpečnostní iniciativou a Globální civilizační iniciativou – však podle čínských představitelů a komentátorů představuje dosud nejtroufalejší krok Číny zajistit si podporu „globálního Jihu“ k posílení hlasu Pekingu na světové scéně a

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Ruská válka na Ukrajině

USA

Kontext N, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější