Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč kancléřka sesadila dvě klíčové ženy? Zjišťovali jsme, co se děje na Hradě

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Z Hradu odchází šéfka prezidentova kabinetu Linda Jozwiak Kopecká, která podle tří zdrojů redakce musela skončit „z hodiny na hodinu“. V pozici ředitelky tiskového odboru také končí Markéta Řeháková, která zůstává pouze tiskovou mluvčí. Obě ženy přitom Pavla provázely už v době jeho volební kampaně. Popisujeme, co otřesu v mocenských pozicích na Hradě předcházelo.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

O tom, že na Pražském hradě probíhá boj o mocenské pozice, se spekulovalo už dlouho. Na jedné straně měla stát kancléřka Jana Vohralíková spolu s prezidentovým přítelem a externím poradcem Petrem Kolářem, na druhé straně právě Jozwiak Kopecká, Řeháková a šéf poradců Tomáš Richter.

Kancelář Pražského hradu dnes o personálních změnách informovala v krátké zprávě.

„Linda Jozwiak Kopecká končí na pozici ředitelky Kabinetu prezidenta republiky, a to v návaznosti na uvažované změny, které souvisí s pracovním zařazením Lindy Jozwiak Kopecké,“ stojí v nepříliš jasném e-mailu. „Součástí rozhodnutí bylo i přihlédnutí k jiné pracovní nabídce mimo Kancelář prezidenta republiky,“ cituje Hrad přímo kancléřku Vohralíkovou.

Deník N Jozwiak Kopeckou kontaktoval, ona však na položené otázky nijak nereagovala. Podle dvou zdrojů z prezidentovy blízkosti však žádnou pracovní nabídku mimo Hrad nedostala.

Problém je v tom, že není vůbec jasné, kvůli čemu Jozwiak Kopecká končí a čeho se měla dopustit. Lidé z Pražského hradu Deníku N popsali, že jim rozhodnutí bylo oznámeno v souvislosti s tím, že Jozwiak Kopecká měla překračovat své pravomoci.

„Propustili ji s odůvodněním, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Petr Pavel

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější