Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

V pátek večer do služby, domů až v pondělí ráno. Lékaři vysvětlují, proč protestují proti přesčasům

Foto: Gabriel Kuchta Deník N
Foto: Gabriel Kuchta Deník N

Lékaři by mohli nově sloužit až 832 hodin přesčasů ročně. Počítá s tím návrh novely zákoníku práce. Sekce mladých lékařů České lékařské komory ale oznámila, že pokud by měla tato změna začít platit, přestanou od 1. prosince sloužit veškeré přesčasy. Právě na práci navíc přitom české zdravotnictví stojí. Mladí lékaři se Deníku N svěřili s tím, jak takové služby v nemocnicích vypadají.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Už dnes lékaři v nemocnicích slouží velké množství přesčasů. Mnozí z nich přijdou do práce v pátek večer a jsou nepřetržitě k dispozici až do pondělního rána. Praxe, která je z pohledu zákona na hraně, se má nyní zlegalizovat.

Podle zákona totiž smí zaměstnavatel nařídit práci přesčas jen do 416 hodin ročně. Nově by nemocnice mohla po doktorech chtít, aby v práci každý rok zůstali o 832 hodin déle, což znamená téměř 70 hodin přesčasů měsíčně.

Poslanec a lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), který novelu předložil, argumentuje tím, že bez masivního navýšení přesčasů by nemocnice nebyly schopné péči zajistit.

„Reagovali jsme na velké obavy nemocnic, že nebudou schopny ani díky dohodám o pracovní činnosti pojmout objem přesčasové práce. Má to být institut, jak služby legálně vykazovat. Nikdo ty lékaře nebude nutit sloužit víc než doposud. Může ale nastat situace, že ani to nebude stačit,“ řekl Kaňkovský Deníku N.

„Dobrovolné jako s pistolí u hlavy“

Takové vysvětlení ale lékařům velmi vadí. „Doktor, který nastoupí, musí pracovat v 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější