Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Válečná stezka: Postup na Tokmak zpomalil. Kolik času dává ofenzivě americký generál a co tím míní

Foto ukrajinských vojáků. Foto: Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny
Foto ukrajinských vojáků. Foto: Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny

Přinášíme přehledné sedmidenní shrnutí nejdůležitějšího dění v ruské agresi proti Ukrajině. Dnes se vrátíme k tomu, jak miliardář Elon Musk ovlivnil válku. Rozebereme ale také, kde Ukrajinci v boji dál pozvolna postupují vpřed, co to znamená a co se stane za třicet dní. Nebo spíše – co se nestane.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Válečná stezka je úterní formou newsletteru Pointa N. Má nadčasovou podobu a zasazujeme v ní do kontextu hlavní události, které válečné dění v současnosti ovlivňují. Na týdenní bázi se doplňuje s denním přehledem nesoucím název Vývoj bojů.

Věnujeme se i neotřelým úhlům pohledu, možným dalším scénářům vývoje či technice v centru pozornosti. Každý týden přinášíme tip na sbírku či projekt, jímž lze napadené Ukrajině pomoci.

Nejdůležitější dění

K Tokmaku pomaleji: Zprávy o ukrajinském postupu se sice nadále objevují, nicméně nejde o velký průlom ruské obrany. Na jihu země se odehrává i bitva s časem (než se zhorší počasí a utlumí ofenzivní akce) a boj o to, kdo má větší nasaditelné zálohy.

Kolegové píšící Vývoj bojů se kloní k názoru, že Ukrajina už do bojů nasadila většinu sil připravených pro protiofenzivu. Pokud to tak je, nejde o velké překvapení – Ukrajinci sami nejspíš očekávali, že boje budou tuhé a že s blížícím se podzimem může přijít fáze konsolidace zisků. Jak velké zálohy nyní mají, se neví; soudí se, že Rusové už moc velké ne.

Stojí za připomenutí, že celá ukrajinská ofenziva se odehrává proti početnému, válčit ochotnému protivníkovi, který má převahu v letectvu a měl dost času vybudovat obranné pozice. Američané dávají velkému průlomu šanci 40 až 50 %.

Barevné šipky znázorňují výraznější útoky pozemních sil v posledním týdnu. Mapa nezobrazuje dělostřelecké útoky ani útoky řízenými střelami. Mapa: Deník N, podklad: Kikos, Wikimedia CC-BY-SA 3.0.

Třicet dní na ofenzivu: Americký generál Mark Milley se nechal slyšet, že ukrajinská ofenziva na jihu země má třicet dní, než ji zastaví počasí. Nebo aspoň zhruba v tomto smyslu jsou jeho slova v Česku citována (reálně mluvil o 30 až 45 dnech). Milley je šéf sboru náčelníků štábů, tedy nejvýše postavený americký voják.

V praxi to neznamená, že území

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější