Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (558. den): Co znamenají slova ukrajinského generála o prolomení ruské linie a co ne

Ukrajinský voják s amputovanou nohou se učí chodit s protézou. Foto: ČTK / AP / Evgeniy Maloletka
Ukrajinský voják s amputovanou nohou se učí chodit s protézou. Foto: ČTK / AP / Evgeniy Maloletka

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • „Všechno je před námi.“
  • Rusové na severu nepostupují, pod jejich tlakem ale trpí ukrajinští nováčci bez pořádného výcviku.
  • Graf dne –⁠ kolik území osvobodila ukrajinská armáda v září a od začátku ofenzivy.
  • Mapa dne –⁠ Robotyne.
  • Videa dne –⁠ ruský vrtulník vs. ukrajinský dron; noční boj ukrajinské pěchoty proti ruským obrněncům; konec ruského zásobovacího konvoje pod vesnicí Verbove; jak odolný je Oskosh, jehož nástupce dostane slovenská armáda.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za neděli 3. září. Situace už může být na některých místech jiná.

„Všechno je před námi.“ Poměrně silný ohlas vyvolalo v sobotu vyjádření ukrajinského generála Olexandra Tarnavského pro Guardian. Jedná se o velitele zodpovědného za ofenzivu v Záporožské oblasti. Britskému deníku řekl, že se podařilo prolomit první obrannou linii Rusů.

Je to samozřejmě skvělá zpráva, ale ví se o ní přinejmenším dva týdny. Tarnavskyj v sobotu nesdělil žádný nový úspěch, který by zásadně měnil vývoj války a situaci na bojišti. Potvrdil jen známý fakt, že ukrajinské jednotky prošly minovými poli a prvním pásmem opevnění u Robotyne a „teď jsme mezi první a druhou obrannou linií“.

Tou druhou je takzvaná Surovikinova linie, kterou tvoří protitankový příkop, dračí zuby a hlavní pásmo opevnění. Ukrajinci ji na jednom místě „načali“, jinde jsou v její bezprostřední blízkosti, ale tuto část ruské obrany ještě neprolomili a ani se nezdá, že by se to mělo v nejbližších dnech podařit.

Neznamená to, že Tarnavského vyjádření nepřinesla nic nového. Pokud má pravdu a nejde jen o PR cvičení, klíčová je informace, že podle Ukrajinců do budování překonaného obranného pásma

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější