Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Armáda odtajnila část doporučení, co s letectvem. Provoz F-35 je proti jiným typům dražší jen o čtvrtinu, říká

Italské letouny F-35 nad baltskými zeměmi. Foto: NATO
Italské letouny F-35 nad baltskými zeměmi. Foto: NATO

Necelý měsíc předtím, než ministerstvo obrany předá vládě k posouzení návrh na nákup bojových letounů F-35, začala armáda aktivněji argumentovat svůj postoj. Odtajnila také úvodní část vojenského doporučení, které vypracovala pro ministerstvo obrany.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V konferenčním sálu generálního štábu s mapou první republiky sedí patnáct zástupců českých médií. Na zdi jsou čtvery nástěnné hodiny, které ukazují čas v různých časových pásmech světa – včetně dnes už spíš historicky působícího času v afghánské metropoli Kábulu.

Vojáci dosud nekomunikovali ohledně chystaného nákupu letounů F-35, které mají v příští dekádě nahradit dosluhující gripeny, nijak zvlášť aktivně. To se teď změnilo – jak říká náčelník generálního štábu Karel Řehka, i proto, že éterem začala kolovat řada informací, které zástupci armády důrazně označují za nepravdivé.

„Česká republika si nemůže dovolit ‚jet‘ na množství, na opotřebení. My chceme mít technickou výhodu,“ řekl na setkání Řehka, který se netajil kritickým pohledem na úroveň současné veřejné debaty o F-35.

Ta je nejen vojenská, ale i politická. Výzkum společnosti STEM/MARK nedávno ukázal, že lidem, kteří by si přáli omezit vojenské výdaje, nejvíc vadí právě pořízení letounů 5. generace. A strany jako ANO nebo ČSSD zvažovaný nákup kritizují.

F-35 Lightning II je americký obtížně zjistitelný víceúčelový bojový letoun 5. generace – nejmodernější západní bojový stroj, který lze nyní koupit. Čeští vojáci dva roky pracovali na doporučení, jak modernizovat taktické letectvo, až doslouží stárnoucí, od Švédska pronajaté JAS-39 Gripen. Nákup letounu 5. generace označili za nejvhodnější.

Kritici vládnímu záměru vyčítají, že je F-35 pro české poměry příliš drahá a země nedokáže využít všech schopností letounu. Hlas kritiků nyní pozvedá i opoziční hnutí ANO, jehož šéf Andrej Babiš se už podle Práva nechal slyšet, že letouny pokládá za předražené.

Základní argumenty, které armáda pondělním setkáním s novináři vnáší do diskuze o nákupu letadel, jsou dva.

Jen „o čtvrtinu dražší provoz“

Jeden se týká

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Armáda ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější