Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Není možné mlčet, říká bývalý moskevský rabín Goldschmidt. V Rusku podle něj roste antisemitismus a vrcholí exodus židů

Rabín Pinchas Goldschmidt je předsedou Konference evropských rabínů a do loňského roku byl i hlavním moskevským rabínem. Fotka z roku 2017. Foto: Evropská unie, Evropský parlament
Rabín Pinchas Goldschmidt je předsedou Konference evropských rabínů a do loňského roku byl i hlavním moskevským rabínem. Fotka z roku 2017. Foto: Evropská unie, Evropský parlament

Proč bylo osmdesát procent ruských oligarchů židovského původu? Čím to je, že Putin není antisemita? Mohl by Izrael víc pomáhat Ukrajině? I o tom diskutujeme s předsedou Evropské konference rabínů a někdejším hlavním rabínem Moskvy Pinchasem Goldschmidtem.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co jsme se mimo jiné ptali:

  • Jaký byl poslední a první den rabína v Moskvě;
  • proč dnes ruští rabíni utíkají do muslimské země;
  • zda se rabín Goldschmidt bojí o život.

V roce 1989 jste přijel do tehdejšího Sovětského svazu. Co vám utkvělo v paměti z prvního dne?

Letiště Šeremetěvo. Temné místo. Lidé se ani neusmáli. Všichni se zjevně báli kontaktu s cizím člověkem.

A jaký byl ten poslední?

Poslední? Pamatuji si ten rozhodující. Večer 23. února 2022 jsem usnul v Moskvě a ráno se probudil v Teheránu. Rusko se přes noc stalo úplně jinou zemí, než v jaké jsem do té doby žil.

Probudil jsem se zkrátka v polototalitní zemi. Začal jsem uvažovat o odjezdu a 7. března jsem Rusko opustil. Bylo to jediné správné řešení, které jsem mohl udělat.

Po biblických třiatřiceti letech? Nemělo přesto smysl zůstat?

Neviděl jsem už žádnou možnost rozvoje židovské obce. Žádnou.

Takže jste se hned začal balit…

Trvalo to několik dnů, než jsem dokázal odjet. A mezitím jsem viděl, jak na Ukrajině desítky tisíc lidí utíkají před válkou, mezi nimi i židé.

Viděl jsem, jak se prudce mění ruská vnitropolitická scéna, jak zakazují zahraniční média, nastupuje cenzura, propaganda, represe – což jsou tři pilíře současného Putinova režimu.

Moskevská chorálová synagoga, jedna z hlavních synagog v Rusku. Působil v ní hlavní rabín Pinchas Goldschmidt. Foto: Sergej, Adobe Stock

Vy jste se narodil ve Švýcarsku. Nejste Rus, takže váš odchod ze země je pochopitelný. Ale vyzval jste i ostatní ruské židy, aby zemi opustili.

Ano, vyzval.

Jak na to reagoval hlavní ruský rabín Berl Lazar?

Sezval si ostatní rabíny a konstatovali, že židé mají v Rusku zůstat.

Vy sám se vrátíte do Ruska?

Až se změní režim.

Bojíte se, když vidíte, co se děje s těmi, kdo mají vliv, jsou známí, jejich slovo něco znamená a postavili se proti Putinovi? Otravy, pády letadel…

Je třeba mít se na pozoru. Jsou chvíle, kdy je třeba přijmout určitá opatření.

Změnil se v tomto smyslu váš život?

Ano, například mám

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Izrael

Náboženství

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější