Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Sigma díry, pí díry, kulová kráva, vynikající práce českých vědců a proč je popularizace vědy těžká

Zleva: chemický vzorec zkoumané sloučeniny, výsledek kvantově chemického výpočtu, experimentální obraz Kelvinovou sondovou mikroskopií (KPFM), simulovaný obraz. Obrázek: ÚOCHB AV ČR.
Zleva: chemický vzorec zkoumané sloučeniny, výsledek kvantově chemického výpočtu, experimentální obraz Kelvinovou sondovou mikroskopií (KPFM), simulovaný obraz. Obrázek: ÚOCHB AV ČR.

Kam až sahají možnosti popularizace vědy a kde končí? Na příkladu jednoho aktuálního výsledku se dá výtečně ilustrovat, proč veřejnost vědu málo doceňuje, jak málo se pro to dá i při nejlepší vůli udělat a jaká škoda to je. Vítejte ve světě pí děr a molekulových orbitalů.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Řečený vědecký výsledek spočívá v tom, že tým z několika tuzemských pracovišť jako první na světě prokázal přímým pozorováním – pomocí rastrovacího elektronového mikroskopu měřícího povrchový potenciál – existenci nerovnoměrného rozložení náboje (takzvané pí díry) v molekulách některých aromatických sloučenin. Vědci tím navázali na svůj úspěch z roku 2021, kdy stejnou technikou ověřili existenci sigma díry v blízkosti halogenového atomu kovalentně vázaného k uhlíku.

Cože?

Kdo předchozímu odstavci nerozumí, nechť posoudí, o kolik – pokud vůbec o něco – to bude lepší, až dočte tento článek do konce. (Dočte-li.) Kdo mu rozumí, může jednak pořizovat seznam nepřesností a chyb, jichž se dopustím, jednak si uvědomit, jak daleko je dnešní věda od širšího publika. Obě tyto činnosti se navzájem nevylučují, spíš naopak.

Halogeny

Nejprve se budeme věnovat staršímu z obou objevů, tedy sigma díře, protože mně to usnadní výklad a vám pochopení. Už tady máme první problém. Z žurnalistického hlediska je takové pořadí nevhodné. Začít by se mělo aktuální událostí, která čtenáře vtáhne do děje, ne nějakým historickým výkladem. (Když přesně víte, co děláte a proč, můžete při psaní porušovat pravidla, ale ani pak byste to neměli dělat příliš často.)

Tentokrát se však pokusíme vyměnit za vysvětlitelnost vše, co je k dispozici. A proto:

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Kontext N, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější