Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Metla, nebo kojná: Stojí naše civilizace na alkoholu?

Zábrany padají, důvěra roste… Ale hlava bude ráno bolet. Foto: Adobe Stock
Zábrany padají, důvěra roste… Ale hlava bude ráno bolet. Foto: Adobe Stock

Alkohol je metla lidstva, říká známé rčení. A když vidíme statistiky třeba jenom toho, kolik lidí alkohol přímo připraví o život – podle dostupných informací jsou to v Česku tisíce lidí ročně –‚ je těžké tomu nepřitakat. Ale nehraje alkohol z hlediska dějin lidstva také nějakou pozitivnější úlohu? Nebyl třeba tak trochu kojnou všech našich velkých civilizací?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Možná to vypadá jako hloupá otázka – je-li to metla, jak by to mohlo pomáhat tvořit civilizace? Ale úplně nesmyslné by to být nemuselo: tak třeba automobilismus má s rozmachem našich civilizací jistě co dělat, a přesto nelze pochybovat o tom, že má na svědomí mnoho lidských životů.

Tu druhou tezi, totiž že naše lidské civilizace by nevznikly, kdyby nebylo alkoholu, v každém případě předložil Edward Slingerland ve své knize Drunk (tedy něco jako Opilství) s podtitulem How We Sipped, Danced, and Stumbled Our Way to Civilization (Jak jsme se pronasávali, protančili a propotáceli k civilizaci), která vyšla v roce 2021. „Je to právě psychofarmakologická účinnost alkoholu,“ říká Slingerland, „co mu dovoluje katalyzovat vznik masových civilizací. Ve světle tohoto není žádným překvapením, že kultury po celém světě začaly rychle přisuzovat alkoholu – onomu velkému stmelovači civilizací – symbolickou důležitost. Před civilizací intoxikace.“

Hned na začátku musím konstatovat, že nejde jenom o nějakou provokaci, ale o naprosto seriózně

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Démon alkohol

Věda

V tomto okamžiku nejčtenější