Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

live! Tolkien zemřel před padesáti lety, jeho dílo stále žije. Jen letos vyjdou česky hned čtyři jeho knihy

J. R. R. Tolkien. Foto: Argo
J. R. R. Tolkien. Foto: Argo

Přesně před padesáti lety, 2. září 1973, zemřel J. R. R. Tolkien. Legendární spisovatel odešel v požehnaném věku 81 let a zanechal za sebou dílo jako žádné jiné. I padesát let po jeho smrti tak vycházejí další a další střípky ze Středozemě. Na které se můžeme těšit letos?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Během života Tolkien vydal (krom akademických textů a několika povídek) „jen“ Hobita a Pána prstenů. V jeho pozůstalosti se ale našlo mnoho dalších příběhů, které jeho magický svět elfů, hobitů a skřetů dále rozvíjejí. Jejich uspořádání se ujal Tolkienův syn Christopher.

Ten prosadil k vydání nejen Silmarillion, který se Tolkienovi k vydání protlačit nepodařilo, ale z otcových zápisků, ilustrací, map a slovníků sestavil další příběhy ze Středozemě.

Před třemi lety česky vyšel poslední editorský počin Christophera Tolkiena – Pád Gondolinu, tedy příběh skrytého města, v němž vládne poslední velekrál Noldor. Jen o několik měsíců později Christopher Tolkien ve věku 95 let zemřel.

Zdánlivě tak padla naděje Tolkienových fanoušků na další, dosud neobjevené světy Středozemě. Ožívá ale letos, kdy by česky měly vyjít hned čtyři tolkienovské svazky. Všechny v Argu, které Tolkienovy tituly u nás vydává.

Ve většině případů jde o nová či ucelenější vydání už známých příběhů. Třeba kniha

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

live!

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější