Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pavel se střetl s vládou nad penzijní novelou. Jeho otálení nechápu, diví se politolog

Prezident Petr Pavel. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Prezident Petr Pavel. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Prezident Petr Pavel prostřednictvím své mluvčí po večerním jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS) oznámil, že zatím nepodepíše novelu zákona o důchodovém pojištění. Své výhrady k materiálu hlava státu osvětlí v pátek. Odklad změn vyjde státní kasu na miliardy korun měsíčně.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Fialova vláda se poprvé vážněji střetla s prezidentem Petrem Pavlem. Nejdříve se jí podařilo Parlamentem protlačit novelu, která má udržet na uzdě rostoucí náklady na růst penzí. Minulou středu zákon odklepli senátoři a čekalo se už jen na podpis prezidenta.

Vláda na něj spěchala. Chtěla, aby Pavel novelu podepsal do konce srpna, aby změny začaly platit už od září. Cílem bylo rychle zpřísnit pravidla pro odchod do předčasného důchodu, aby nebyl tak výhodný.

Prezident se ale záměru vládních stran vzepřel a dnes po jednání s premiérem jeho mluvčí oznámila, že Pavel materiál zatím nepodepíše.

„Pan prezident má určité výhrady k navrhovaným změnám v důchodech. Zvažuje veto nebo novelu podepíše později. To znamená, že novela zákona o důchodovém pojištění nebude platit od 1. září, jak vláda předpokládala,“ oznámila prezidentova mluvčí Markéta Řeháková po jednání Petra Pavla s premiérem Petrem Fialou (ODS). Řeháková dodala, že o svém postoji k penzijní novele bude hlava státu informovat v pátek. Premiér se chce vyjádřit až poté, co prezident oznámí své konečné rozhodnutí.

„Docela mě překvapuje že si prezident v případě normy, která je výrazně sledovaná politiky i veřejností, dával načas a že tak dlouho držel bobříka mlčení. Myslím si, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Důchody

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější