Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nástupce Sputniku přišel o českou doménu. Podle správce nedoložil údaje

Obsah serveru 42TČen tvoří z velké části obsah přeložený a překlopený 1 : 1 z ruských zdrojů podléhajících přímo Kremlu. Grafika: Tomáš Kunc, Deník N
Obsah serveru 42TČen tvoří z velké části obsah přeložený a překlopený 1 : 1 z ruských zdrojů podléhajících přímo Kremlu. Grafika: Tomáš Kunc, Deník N

Dezinformační server, na který se po zákazu oficiálního kremelského Sputniku přesunula ruská propaganda, nemůže využívat českou doménu. Správce domén Deníku N potvrdil, že ji zatím dočasně zablokoval, protože její majitel nedoložil potřebné údaje. Na případ proruského serveru napojeného na vlivný telegramový kanál neČT24 upozornil Deník N.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V červnu Deník N napsal, že řada proruských politiků a aktivistů poskytuje rozhovory dezinformačnímu serveru 42TČen, který publikuje ruskou propagandu. Fungovat začal po zákazu Sputniku. Jeho adresa je zrcadlově převrácený název telegramového kanálu neČT24 se zhruba 16 tisíci followerů.

Jak jsme informovali, politici, kteří se serverem spolupracují, s ním komunikují přes anonymní a šifrovanou e-mailovou adresu a sami netuší, komu odpovídají. Doména 42tcen.cz je registrovaná na jméno Jiří Novák s bydlištěm na studentských kolejích na pražském Strahově, kde se ale nikoho tohoto jména vypátrat nepodařilo.

Nyní je tato doména nedostupná. Server funguje dál, ale

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Dezinformace

Ruský vliv v ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější