Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ve Francii Asterix, v Česku Biatec. Vyšel komiks o sjednotiteli keltských kmenů na území Čech

Ukázka z komiksu Biatec. Foto: Nasavrky: Lughnasad 2023
Ukázka z komiksu Biatec. Foto: Nasavrky: Lughnasad 2023

Každoročně se na přelomu prázdninových měsíců července a srpna koná keltský festival Lughnasad v Nasavrkách. Letošní ročník byl výjimečný, protože se na něm završilo tříleté divadelní vyprávění o náčelníku Biatecovi, které bylo v posledních třech letech hlavním tahákem festivalu. Příběhy shrnuje populárně-naučný komiks, který samonákladem vydalo vedení festivalu.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Příběhy reálné postavy jménem Biatec se v žádných písemných záznamech nedochovaly. Jisté je, že byl natolik významnou osobou, že se jeho jméno dostalo na keltské mince, které archeologové nalezli při vykopávkách v Bratislavě a v jejím okolí. Příběh v komiksu je tedy smyšlený, ale vystavěný kolem reálných událostí.

„Chtěli jsme, aby se události v komiksu daly stihnout za jeden život. Aby to dávalo smysl. Ty střípky historie jsme vzali, s úctou jsme je tam aplikovali a to, co chybělo, jsme dotvořili,“ vysvětlil autor námětu komiksu a ředitel festivalu Lughnasad Petr Liška. Scénář měl na starost Petr Ondroušek, o edukativní složku se postarala Anna Frantalová.

Čtenáři se tak v novém komiksu dočtou o dobytí hradiště Alesia Caesarem, které se odehrálo v roce 52 před naším letopočtem. Zjistí, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Historie

Komiks

Recenze

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější