Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co by vaše děti měly vědět dřív, než se vydají na cestu do školy, na kroužky či ven si hrát

Děti vycítí, že je něco špatně, ale neumí to správně vyhodnotit a zareagovat. Ilustrační foto: Adobe Stock
Děti vycítí, že je něco špatně, ale neumí to správně vyhodnotit a zareagovat. Ilustrační foto: Adobe Stock

Začíná školní rok a spousta dětí vyrazí sama ven: budou chodit do školy, na zájmové kroužky nebo si hrát s kamarády. Rodiče se o ně vcelku pochopitelně bojí, proto jim kladou na srdce nejrůznější poučky a pravidla. Má-li to ale mít náležitý efekt, je potřeba udělat to správně.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Hned na úvod je potřeba položit na stůl jeden nepříjemný a tvrdý fakt. Každý rodič se bojí, že dítěti ublíží nějaký cizí deviant někde v parku u hřiště. Jenomže většinu sexualizovaného násilí na dětech spáchá někdo, koho oběť zná. U dětí to je nejčastěji někdo z rodiny.

Nejdůležitější proto je naučit dítě, jaké chování dospělých je vůči němu podezřelé a nepřijatelné. Z analýz reálných případů víme, že děti jsou si podivného, nestandardního chování u dospělých zpravidla dobře vědomy. Ale protože pochopitelně postrádají životní zkušenosti, neumějí si ho vyhodnotit, a i když se jim nezdá úplně v pořádku, mají za to, že je to asi normální a „tak se to dělá“.

Proces navazování důvěrného vztahu s dítětem za účelem zneužívání je obvykle

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sexuální násilí a obtěžování

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější