Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Prezident napíná vládu s novelou penzí. Protahování může ohrozit změny valorizací

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Prezident Petr Pavel stále neoznámil, jestli podepíše novelu zákona o důchodovém pojištění. Vláda přitom chce, aby většina změn začala platit od září. Patří mezi ně například mírnější valorizace penzí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V šest hodin večer se Petr Pavel setká na svém pravidelném měsíčním jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS). Původně mělo jít o setkání bez tiskové konference.

To se ale dnes dopoledne změnilo. „Mluvčí prezidenta Markéta Řeháková bude připravena výsledek (jednání, pozn. red.) okomentovat na kameru. Odpoví i na dotazy týkající se zákona o důchodovém pojištění, o kterém by mohli prezident s premiérem během dnešní pravidelné schůzky mluvit,“ stojí v oznámení prezidentské kanceláře.

Zmíněný zákon už prošel oběma parlamentními komorami a teď čeká na Pavlův podpis. Vláda přitom chce, aby novela byla účinná už od začátku září – tedy od zítřka. Prezidentská mluvčí Řeháková ale neodpověděla na dotazy redakce, zda hlava státu zákon skutečně podepíše.

„Prezident Petr Pavel se od obdržení zákona o důchodovém pojištění celou problematikou intenzivně zabývá se svými ekonomickými poradci. Věnuje tématu velkou pozornost. Termín podpisu zatím stanovený není,“ napsala mluvčí ve středu.

Podle dvou zdrojů redakce z vládní koalice přitom ani ministři nyní přesně neví, jak se hlava státu nakonec zachová.

„Problém je ten, že se prezident stále nerozhodl, jak s tím naloží. Teď je míč na jeho straně,“ popisuje jeden z nich. „Jednání s kanceláří je hodně nejasné. Vlastně nevíme, co přesně se stane,“ líčí druhý zdroj z vlády.

„Důležitý bude

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Důchody

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější