Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ukrajina obnovuje zemi devastovanou ruskou válkou. Proč to jde pomalu

Panelový dům poničený ruskou válkou v Boroďance. Je na něm vidět, jak rekonstrukce postupuje. Část domu už je opravená, část je stále dokladem, co dokáže ruský svět. Foto: Michal Lebduška
Panelový dům poničený ruskou válkou v Boroďance. Je na něm vidět, jak rekonstrukce postupuje. Část domu už je opravená, část je stále dokladem, co dokáže ruský svět. Foto: Michal Lebduška

Buča, Boroďanka, Irpiň, Hostomel… Místa poblíž Kyjeva, kterými se vloni prohnal vražedný „ruský svět“. Poničená jsou do různé míry, všude je ale znát rekonstrukční aktivita, je vidět snaha úřadů o obnovu i to, že do země přichází zahraniční pomoc. Ne vše se ale daří opravovat a něco bude muset počkat. Proč tomu tak je, popisuje v reportáži z okolí ukrajinského hlavního města spolupracovník Deníku N a analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Michal Lebduška.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na hlavní ulici Boroďanky, která leží asi 30 kilometrů na severozápad od Kyjeva, už se opravuje několik domů, poničených loňským ruským bombardováním. Velké žluté cedule hrdě hlásají, že obnova Kyjevské oblasti probíhá za spolupráce Ministerstva pro rozvoj obcí, regionů a infrastruktury s oblastní samosprávou za pomoci peněz od mezinárodních dárců v rámci ukrajinské vládní iniciativy United24.

Jenže obnova Boroďanky, která je nyní v hlubokém týlu, evidentně probíhá i po téměř roce a půl od osvobození velmi pomalu. Městečko je stále plné ruin, a dokonce i v méně poškozených budovách často nejsou vyměněná ani okna.

Nad tím vším se pak tyčí ikonický panelový dům, který 2. března loňského roku ruské bombardování doslova rozpůlilo.

Rozpůlený panelák v Boroďance. Foto: Michal Lebduška

Naproti němu je náměstíčko s malým trhem, uprostřed kterého stojí poničená busta ukrajinského národního básníka Tarase Ševčenka.

Svůj vlastní med tu prodává i Jurij, který je s malým pokrokem v Boroďance velmi nespokojený a vypráví, že si

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Reportáž

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější