Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Řecký požár je už největším v EU v tomto tisíciletí. S hašením pomáhají i Češi

Nejen řeckým hasičům se aktuální požár poblíž turecké hranice nedaří dostat pod kontrolu. Na místě zasahují i čeští požárníci. Foto: Latin America News Agency via Reuters Connect (Handout)
Nejen řeckým hasičům se aktuální požár poblíž turecké hranice nedaří dostat pod kontrolu. Na místě zasahují i čeští požárníci. Foto: Latin America News Agency via Reuters Connect (Handout)

Řeckým hasičům společně s vypomáhajícími kolegy z České republiky a dalších zemí se stále nedaří dostat pod kontrolu rozsáhlý požár na severovýchodě země. Ten je podle Evropské komise největším samostatným požárem, který unijní agentura EFFIS od začátku měření v roce 2000 zaznamenala. Řecké úřady hledají viníka, populističtí politici už svalují vinu na migranty.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Hasiči bojují s plameny už třináctý den v řadě. Obrovský požár pustoší národní park Dadia na severovýchodě země poblíž turecké hranice. Zmobilizovala se skoro polovina hasičských letounů z celé Evropy. A požár se stále nedaří uhasit.

Zasažený národní park je známý především jako domov velkého množství dravých ptáků. Je součástí evropské sítě Natura 2000, která sdružuje chráněná území členských zemí Evropské unie. Jejím úkolem je ochrana nejvzácnějších a nejohroženějších druhů živočichů nebo rostlin a biologické rozmanitosti.

Evros-pořár-Řecko-srpen23

Největší samostatný požár v EU v dějinách

Mluvčí Evropské komise Balasu Ujvari aktuální řeckou přírodní katastrofu označil za „největší požár, jaký byl kdy zaznamenán v Evropské unii“. Minimálně tedy za posledních 23 let, tedy od momentu, kdy

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jižní Evropa

Klimatická krize

Počasí

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější