Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Námluvy SPD s ANO? Podle Havlíčka jsou czexit i referendum o EU červená čára

Předsedové hnutí ANO a SPD. Foto: ČTK
Předsedové hnutí ANO a SPD. Foto: ČTK

Opoziční hnutí SPD chce vyzvat ANO k možné budoucí vládní spolupráci. Stínový premiér Karel Havlíček k tomu Deníku N řekl, že nyní se ANO soustředí kromě vlastních voličů na oslovování tří dalších cílových skupin. O koaličních partnerech spekulovat nechtěl. Podle Havlíčka je ale nepřijatelné referendum o vystoupení z EU stejně jako samotný odchod z EU, což jsou přitom dlouhodobé cíle SPD.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Příští sněmovní volby sice čekají Česko nejspíš až na podzim 2025, již nyní se však o možnou účast v budoucím kabinetu hlásí hnutí SPD. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v televizi CNN Prima News řekl, že hnutí chce být součástí příští koalice.

Ze současných stran a hnutí zastoupených v dolní komoře může SPD hypoteticky hledat spolupráci s opozičním hnutím ANO. „Je to náš nejbližší koaliční partner,“ řekl Fiala ve vysílání.

„Naše strana toto hnutí rozhodně vyzve k tomu, abychom šli společně do vlády. Záleží ale na něm, jak se k takové nabídce postaví,“ popsal Fiala. „Pokud se k tomu ANO postaví tak, že do vlády raději půjde s někým z pětikoalice, třeba s ODS, bude jasné, že se rozhodlo pro stejnou politiku, jakou představuje současná vláda,“ doplnil šéf klubu SPD.

Menší sněmovní opoziční hnutí v posledních měsících v průzkumech spíše stagnuje, část jeho voličů podle sociologických dat přechází právě k hnutí ANO. Například podle jarních šetření Kantar CZ byl hlavním důvodem tohoto přelivu fakt, že opoziční voliči se přiklánějí k silnějšímu hráči.

„V této souvislosti je respondenty opakovaně zmiňováno, že SPD nemá potřebnou politickou sílu; jde tedy o preferenci silnějšího subjektu,“ popisuje výzkumná zpráva z května.

Podle stínového premiéra ANO Karla Havlíčka je cílení na některé voliče SPD záměrné. „Soustředíme se, abychom příští volby vyhráli. Abychom přesvědčili nejen naše stávající voliče, ale i voliče z jiných stran. Dnes míříme na voliče pětikoalice, na některé umírněné voliče SPD a na

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější