Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Tetování je branou do gangu.“ Proč v Koreji obžalovali šestnáct tatérů

Momentálně asi nejslavnější korejské tetování na světě: "rukáv" na paži Čon Čongguka (Jungkook) ze skupiny BTS. Právě Jungkookem se argumentovalo i v jihokorejském parlamentu při snaze změnit přísný zákon o tetování. Zatím byla marná a pro vystoupení ve veřejnoprávní televizi tetovaní umělci pořád potřebují krycí náplast. Foto: Hybe
Momentálně asi nejslavnější korejské tetování na světě: „rukáv“ na paži Čon Čongguka (Jungkook) ze skupiny BTS. Právě Jungkookem se argumentovalo i v jihokorejském parlamentu při snaze změnit přísný zákon o tetování. Zatím byla marná a pro vystoupení ve veřejnoprávní televizi tetovaní umělci pořád potřebují krycí náplast. Foto: Hybe

V jihokorejském Kwangdžu obžalovali šestnáct tatérů ze spolčení s gangstery a držení drog. Komplikovaný případ připomněl rozpolcený vztah, který korejská společnost ke zdobení těla chová. A vrhl světlo nejen na stigma, ale také na rozšířený omyl, že tetování je v Koreji nelegální.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Tisková zpráva okresního státního zastupitelství ve městě Kwangdžu čítá sedmnáct stran a je plná fotografií nahých a polonahých těl. Všechna do jednoho pokrývá rozsáhlé, propracované tetování. Ať už vyvedené v barvách, nebo jen černým inkoustem, motivy jsou pestré, pečlivě vykreslené a připomínají tradiční japonské dřevoryty.

Těla jsou většinou zachycená v detailních záběrech – tu paže, tu hrudník, tu noha, případně celé torzo. Ale je tam i několik snímků, kde jsou tetovaní lidé vidět celí.

Bosou tetovanou nohou

Třeba skupina asi třiceti mužů, kteří společně pózují na fotbalovém hřišti. Nebo sedm svlečených v pohodlí vodní lázně.

A také trojice, která si sebevědomě vykračuje městem a jako by se předem dohodla na odstupňování svého ošacení. Muž vlevo má na sobě triko bez rukávů, dlouhé kalhoty a tenisky, ten uprostřed je do půli těla nahý a černé tepláky si vykasal tak, že odhalují pokreslené lýtko. Jejich společník vpravo se neobtěžoval ani s tepláky, ani s teniskami. Po dlážděném chodníku šlape bosý a zahalený jen do černého spodního prádla – pokud nepočítáme tetování, které se mu šplhá po celé levé noze a přeskakuje až na zavalitý trup.

Trojice potetovaných mužů na záběru z bezpečnostních kamer v Kwangdžu. Foto: Kwangdžuské státní zastupitelství (spo.go.kr)

Všichni vyfocení mají rozmazané obličeje; o to se kwangdžuští žalobci coby autoři tiskové zprávy postarali. Nicméně z textu vyplývá, že není tak důležité, kdo ti muži jsou, ale kým jsou. Podle žalobců jde o členy zločineckých gangů a příčinu „úzkosti a strachu“, které prý při pohledu na ně pociťují bezúhonní občané.

Stačí se podívat na tetování, jímž se údajní gangsteři pyšní. Zpráva, na kterou před několika dny upozornila expertní platforma KoreaPro, konstatuje, že malby vypadají jako irezumi.

Japonský

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Východní Asie

Výtvarné umění

Kultura, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější