Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Hodně povyku pro menší změnu, hodnotí advokátka novinky v rozvodech. Co navrhuje?

„Problémem opatrovnického systému je to, že je zcela impotentní,“ říká advokátka Lucie Martin-Nešporová. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
„Problémem opatrovnického systému je to, že je zcela impotentní,“ říká advokátka Lucie Martin-Nešporová. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

„Připadá mi to trochu, aby se vlk nažral a koza zůstala celá,“ komentuje advokátka Lucie Martin-Nešporová změny v rozvodech, které navrhly ministerstvo spravedlnosti a poslankyně Eva Decroix (ODS). Právnička v rozhovoru popisuje, v čem je potřeba současný systém reformovat.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Co se z rozhovoru mimo jiné dozvíte:

  • Co podle právničky v novele chybí.
  • Zda bude mít podle ní navýšení pokuty za nepředání dítěte nějaký efekt.
  • Jaké jsou rozdíly mezi rozvody v České republice a ve Francii.
  • Na co by se měl ve školách klást větší důraz.

Ministerstvo spravedlnosti připravilo novelu upravující rozvody a výživné. Jak zamýšlené změny hodnotíte?

Je fajn, že se na zpracování novely podílela paní magistra Decroix, protože ona do toho z pohledu advokátky dokáže začlenit spoustu věcí, které nás v praxi tíží.

Na druhou stranu ale musím říct, že mi to přijde jako hodně povyku pro menší změnu. Dokázala bych si představit, že novela bude vypadat úplně jinak, že bude mnohem komplexnější, protože si musíme přiznat, že v úpravě, kterou teď máme, jsme trochu sto let za opicemi.

A že jsme se teď rozhodli spojit opatrovnické řízení a rozvod? Wow, to je teda něco. Věcí k řešení by z mého pohledu mělo být mnohem víc a měly by být zásadnější.

Co tam podle vás chybí?

Nejde o to, co mi tam chybí, ale o to,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Lidská práva

Rodina a vztahy

Rozhovory

Česko, Rodina, vztahy a zdraví

V tomto okamžiku nejčtenější