Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Pravděpodobně se to bude jen zhoršovat.“ Éra extrémních veder proměňuje ekonomiky

Extrémní horko představuje ekonomickou hrozbu hlavně proto, že ztěžuje práci. Vysoké teploty jdou ruku v ruce s nízkou produktivitou. Foto: Financial Times
Extrémní horko představuje ekonomickou hrozbu hlavně proto, že ztěžuje práci. Vysoké teploty jdou ruku v ruce s nízkou produktivitou. Foto: Financial Times

Rekordní vedra se stávají normou a řada průmyslových odvětví se tomu chtě nechtě chystá přizpůsobit své podnikání.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Akropole se tyčí nad Athénami již po staletí a její starobylé zdi a sloupy odolaly válkám, obléhání i dobyvatelům. Když však v červenci teploty na jihu Evropy vystoupaly na 40 °C, padla tato největší řecká turistická atrakce nakrátko za oběť extrémním vedrům.

Úřady areál v nejteplejších částech dne na několik hodin uzavřely, protože k několika turistům, kteří stáli ve frontě na vstup, se musela volat sanitka.

Vlna veder Kerberos, pojmenovaná podle tříhlavého psa, jenž v řecké mytologii střežil bránu do pekla, ukázala, jak zranitelný je obrovský turistický průmysl ve Středomoří vlnami veder, které jsou v Evropě stále častější.

Ekonomický dopad toho, co by podle varování odborníků mohlo být novou érou rekordních veder, se ale zdaleka neomezuje jen na cestovní ruch. Průmyslová odvětví od stavebnictví přes zpracovatelský průmysl, zemědělství, dopravu až po pojišťovnictví se chtě nechtě chystají přizpůsobit své podnikání, protože dny ve znamení vysokých teplot jsou v důsledku klimatických změn stále častější.

Vědci jasně říkají, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Klimatická krize

Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější