Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Osmnáctí nejšťastnější na světě! Můžeme si gratulovat

Při troše snahy bychom si možná mohli ještě o pár příček polepšit. Anebo raději ne. Ilustrační foto: Adobe Stock
Při troše snahy bychom si možná mohli ještě o pár příček polepšit. Anebo raději ne. Ilustrační foto: Adobe Stock

Komentář Ondřeje Štindla: Česko je osmnáctá nejšťastnější země na světě a má to úředně potvrzené každoroční Zprávou o světovém štěstí, kterou vydává OSN. Podle jejích kritérií šťastnost země – kromě pocitů jejích obyvatel – určují i ekonomický výkon, délka dožití, svoboda rozhodování a další faktory. Chápání štěstí jako jevu, který je možné měřit a třeba i maximalizovat, může být ale dost zavádějící.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Češi mají úředně potvrzeno, že žijí v osmnácté nejšťastnější zemi na světě. Organizace spojených národů totiž publikovala každoroční Světovou zprávu o štěstí a z ní vyplývající žebříček šťastlivců a nešťastníků. Terminologií sportovních komentátorů řečeno podává Česko na tomhle poli dlouhodobě solidní výkon, nepatří sice mezi naprostou světovou špičku, náleží ale do skupiny států, jež s tou špičkou jaksi „udržují kontakt“, mají ji jakž takž na dohled.

Čechům navíc nelze upřít, že se na poli štěstí docela snaží. Před deseti lety, kdy zpráva vyšla poprvé, byli v žebříčku na začátku čtvrté desítky, následoval postupný vzestup, a od roku 2020 si tu osmnáctou příčku držíme, zatímco pořadí na sousedních pozicích se mění. Není to například tak dávno, co nad námi měla převahu Kostarika a… kde je jí dneska konec. Zase ale na nás začíná nebezpečně dotírat Litva. Na druhou stranu – kdyby během nadcházející „sezony“ v Belgii prudce klesl počet slunečných dnů nebo se zhoršila kvalita piva, mohli bychom na žebříčku štěstí ještě poskočit.

Bhútánští průkopníci

Zkrátka: hledání štěstí není sice tolik úspěšná česká disciplína jako ženský tenis, daří se nám v něm ale víc než ve fotbale. To obstojné české umístění na světovém žebříčku

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější