Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zeman s Klausem se vyšší renty nedočkají. „Je to malost,“ kritizuje změnu opozice

Miloš Zeman nyní na rentě a náhradách pobírá celkem sto tisíc korun měsíčně. Plánovaného navýšení odměn se bývalý prezident, stejně jako jeho předchůdce Václav Klaus, nakonec patrně nedočká. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Miloš Zeman nyní na rentě a náhradách pobírá celkem sto tisíc korun měsíčně. Plánovaného navýšení odměn se bývalý prezident, stejně jako jeho předchůdce Václav Klaus, nakonec patrně nedočká. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Opoziční hnutí ANO kritizuje, že koalice chce pozměňovacím návrhem z konsolidačního balíčku vypustit dvojnásobné navýšení renty pro bývalé prezidenty. To je součástí původního dokumentu, část koaličních stran ale tento návrh kritizovala.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Odpůrci navýšení renty a náhrad pro exprezidenty v pětikoalici nakonec převážili. „V rámci pozměňovacího návrhu se z původního vládního návrhu zákona vypouští změna zákona o zabezpečení prezidenta republiky po skončení funkce,“ píše se v koaličním pozměňovacím návrhu, který má Deník N k dispozici. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) vláda po dohodě pasáž týkající se zdvojnásobení renty exprezidentů z koaličního úsporného balíčku vypustí.

Materiálem se budou ve středu zabývat členové rozpočtového výboru, kteří budou o vládním ozdravném balíčku jednat před druhým čtením ve Sněmovně.

Exprezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman nyní pobírají měsíční rentu ve výši 50 tisíc korun. Stejnou sumu dostávají ve formě náhrad na nájemné za kancelář a na odměnu asistenta. Podle původního návrhu konsolidačního balíčku by měly renta i náhrady odpovídat platu poslanců a pravidelně se navyšovat.

Příští rok by tak obě bývalé hlavy státu dostaly měsíčně 102 300 korun v rámci renty a stejnou částku prostřednictvím náhrad. Klaus má vlastní institut placený hlavně z darů, může si tak dovolit sídlo i tým. Ale Miloš Zeman oproti tomu takovou podporu nedostává. Jeho kanceláří se tak stal byt v centru Prahy.

Opoziční hnutí ANO zrušení tohoto nárůstu renty považuje za

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Konsolidační balíček

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější