Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Válečná stezka: Haló, to je Pskov? Vám tam hoří letadlo? Tak já zkusím druhé, navádím tu drony. Díky!

Mural zobrazující Vladimira Putina jako Lorda Voldemorta. Foto: ČTK
Mural zobrazující Vladimira Putina jako Lorda Voldemorta. Foto: ČTK

Přinášíme přehledné sedmidenní shrnutí nejdůležitějšího dění v ruské agresi proti Ukrajině. Postup Kyjeva u Robotyne pokračuje a v uplynulém týdnu přinesl jednu zajímavou lekci – konkrétně o rozdílu mezi prolomením ruské obranné linie a tím, když přes ni proniknou malé jednotky. Ukrajinci se pochlubili neobvyklým telefonátem na ruský úřad.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Válečná stezka je úterní formou newsletteru Pointa N. Má nadčasovou podobu a zasazujeme v ní do kontextu hlavní události, které válečné dění v současnosti ovlivňují. Na týdenní bázi se doplňuje s denním přehledem nesoucím název Vývoj bojů.

Věnujeme se i neotřelým úhlům pohledu, možným dalším scénářům vývoje či technice v centru pozornosti. Každý týden přinášíme tip na sbírku či projekt, jímž lze napadené Ukrajině pomoci.

Nejdůležitější dění

Robota u Robotyne: Západnější ze dvou směrů, v nichž nyní Ukrajinci útočí, se z jejich pohledu stále jeví nadějněji. Situace je tam taková, že prohlubují průlom první ruské linie a rozšiřují jeho boky, aby ho Rusové nemohli snadno zavřít.

Důležitě se jeví odhad, že do opevnění první linie Rusové investovali 60 % kapacit, zbylé dvě linie v oblasti by tak měly být o něco slabší. Druhou linii nicméně Ukrajinci navzdory několika rychlým a optimistickým tweetům ještě neprolomili – patrně zatím zůstalo u toho, že ji (možná dočasně) přešly malé ukrajinské jednotky na taktickém stupni.

První zprávy o překonání linie zkrátka nemusí znamenat trvalý průlom a v tomto případě tomu tak nebylo – ostatně protitankové jehlany zvané dračí zuby nejsou stavěné tak, aby zastavily pěchotu.

Ukrajinci v oblasti ale zůstávají velmi aktivní a hlasitý úder na druhou ruskou linii na sebe patrně nenechá dlouho čekat.

Boje v uplynulém týdnu celkově nepřinesly žádný velký územní zvrat či průlom na žádném místě fronty. Jen připomínáme, že takto úporné boje nelze čekat na všech Rusy okupovaných místech – kdyby se přes opevnění Ukrajinci včas dostali, pokusili by se nejspíš Rusové stáhnout a opevnit na dalších opěrných bodech.

Barevné šipky znázorňují výraznější útoky pozemních sil v posledním týdnu. Mapa nezobrazuje dělostřelecké útoky ani útoky řízenými střelami. Mapa: Deník N, podklad: Kikos, Wikimedia CC-BY-SA 3.0

Tak já zkusím trefit ještě druhé: Ukrajinci se pochlubili virálním žertem, který ilustruje jejich komunikační zdatnost – někdo by řekl až

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější