Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vláda zvažuje dva scénáře pro budoucnost české energetiky. Obnovitelných zdrojů není dost, varuje expert

Jedním z „vítězů“ současné situace jsou výrobci elektřiny. Foto: Adobe Stock
Jedním z „vítězů“ současné situace jsou výrobci elektřiny. Foto: Adobe Stock

Kabinet Petra Fialy vybírá ze dvou variant, jak do budoucna proměnit českou energetiku a postupně snižovat objem znečišťujících emisí. První počítá s vybudováním dvou nových jaderných reaktorů a s většími investicemi do obnovitelných zdrojů. Druhý předpokládá výstavbu tří reaktorů a jednoho menšího modulárního jaderného zdroje. První je podle zapojených expertů levnější o stovky miliard korun.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

O scénářích budou podle informací redakce ve středu jednat ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) a ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Ti mohou teoreticky rozhodnout o tom, že se dále bude pracovat jen s jedním z těchto scénářů, které vypracovali akademici z několika institucí. Pravděpodobnější ale je, že o plánu pro budoucnost české energetiky rozhodne kabinet Petra Fialy jako celek.

Scénáře se připravují mimo jiné pro Národní klimaticko-energetický plán, který nyní dokončuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Dokument měla vláda poslat Evropské komisi už do konce června, řada zemí včetně Česka ale termín nestihla. Teď ho chce vláda do Bruselu zaslat v průběhu září.

Oba scénáře počítají s 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Energie

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější