Deník N

Mayová a Corbyn jsou prý blízko kompromisu. Záchranou brexitu ale riskují rozkol vlastních stran

Lídr opozice Jeremy Corbyn a premiérka Theresa Mayová během jednání Dolní sněmovny. Foto: Jessica Taylor, UK Parliament / Reuters
Lídr opozice Jeremy Corbyn a premiérka Theresa Mayová během jednání Dolní sněmovny. Foto: Jessica Taylor, UK Parliament / Reuters

ANALÝZA: Labouristi a toryové jsou „velmi, velmi blízko“ dohody, řekl televizi Sky News ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart. Jde o „dohodu o dohodě“: kompromis, který má umožnit rozetnout mnohaměsíční pat britské politiky a schválit v parlamentu dohodu o brexitu. A umožnit tak Británii spořádaně opustit EU. Náznak mezistranické shody zároveň vyvolává vášně, které ohrožují obě hlavní britské strany.

Stewart dokonce míní, že dohody bylo dosaženo „ohledně uspořádání brexitu téměř na všem“ a že bude jednoduchá, „pokud ji Jeremy Corbyn bude chtít“. „Záleží na jediném muži, Jeremym Corbynovi, jestli chce brexitovou dohodu uzavřít,“ řekl Stewart.

O co by v dohodě vlády s opozičními labouristy mělo jít:

  • Británie vystoupí z EU, ale uzavře s ní celní unii (v té v současnosti je, jako všechny členské země);
  • vláda přistoupí i na další požadavky labouristů, jako je zaručení práv evropských pracovníků;
  • labouristé podpoří dohodu o pravidlech brexitu dojednanou vloni vládou Theresy Mayové se zbytkem EU a už třikrát odmítnutou Dolní sněmovnou.

Pokud by mezistranický kompromis a pak i brexitová dohoda prošly, mohla by Británie opustit EU takzvaným měkkým (řízeným) brexitem sice po květnových evropských volbách, ale ještě před nástupem nového Evropského parlamentu na přelomu června a července (britští europoslanci by se tak nikdy neujali mandátů).

Překážkou by v tomto případě mohl být jen čas – parlament by na schválení mnoha souvisejících legislativních opatření mohl potřebovat víc času. Brexit by se tedy uskutečnil někdy později, do 31. 10.

Labouristé ale chtějí záruky, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

brexit

Evropská unie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější