Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Stotisícová dodávka penicilinu, kterou slíbil Válek, není reálná. Vysvětlujeme proč

Sehnat v Česku penicilin je v poslední době umění. Foto: ČTK
Sehnat v Česku penicilin je v poslední době umění. Foto: ČTK

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) minulý týden slíbil, že do tuzemských lékáren dorazí do začátku října 130 tisíc balení penicilinu. Jak ale zjistil Deník N, takové dodávky ve slíbeném termínu jsou velmi málo pravděpodobné. Zhruba sto tisíc krabiček by museli obstarat výrobci, kteří nahlásili až do září přerušení dodávek. Ministerstvo nechce říci, jak k takovým číslům dospělo.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

O tom, že Česku hrozí vážný nedostatek penicilinu, informoval v polovině srpna jako první Deník N. Upozornil na to, že klíčový lék chybí už nyní, i když ministerstvo zdravotnictví říkalo opak a navíc tvrdilo, že je čas na řešení až do října.

Tato situace znepokojila i premiéra Petra Fialu (ODS), který krátce poté vyzval Válka, aby tuto situaci začal řešit.

„Považuji tu věc za jeden ze zásadních úkolů ministerstva zdravotnictví, proto jsem požádal pana ministra, aby vládu informoval, jaký je aktuální stav, pokud se týká klíčových léků, čeho je nedostatek a jakým způsobem bude ministerstvo dál postupovat,“ sdělil před dvěma týdny po jednání vlády premiér.

Ministerstvo minulý týden svolalo tiskovou konferenci, na které veřejnost ujistilo, že na podzim bude léků dostatek. „Více než 130 tisíc balení penicilinových tablet a sirupů jsme zajistili do začátku října a dalších 170 tisíc do první poloviny listopadu,“ sdělil Válek s tím, že má jít o dostatečnou rezervu.

Od jakých konkrétních výrobců chce ministerstvo takové množství léků získat, ale neřeklo. Z jednoduchých počtů je přitom zřejmé, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Nedostatek léků

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější