Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ukrajinský řidič má v chodbě Banksyho za miliony. „Vyřiďte mu, ať si pro to přijede“

Řidič Saša ve své chodbě. "Toho Banksyho mi byl čert dlužen," hudruje a neustále píše úřadům, že chce zpátky své ruiny. Bez muže ve vaně. Foto: Iva Zímová
Řidič Saša ve své chodbě. „Toho Banksyho mi byl čert dlužen,“ hudruje a neustále píše úřadům, že chce zpátky své ruiny. Bez muže ve vaně. Foto: Iva Zímová

Jmenuje se Saša. Je pěkně naštvaný. Umí řídit auta, i nákladní, je pracovitý, lidé dokonce říkají, že je dříč. Pije s mírou a žije se svou ženou Oljou, kterou má rád. Na chodbě mají kresbu za miliony. Jejich platy nepřesahují 13 000 hřiven měsíčně.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Víte, že jste milionář?“ říkám a přitom hned vidím, že tohle není nejlepší začátek rozhovoru.

Muž sedí na rozviklané lavičce, kouří a mlčí. Dlouho se dívá do země a zdá se, že ho informace, kterou ode mě právě získal, nedonutí ani zvednout hlavu. Pak ale přece…

„Ne, ne, ne, ne, ne!“ opakuje důrazně. „Nechci o tom mluvit, nechci nic poslouchat o milionech. Na shledanou!“

Trvá to dlouho, než ho přesvědčím, abychom šli k němu „domů“, kde má v předsíni dílo podobné hodnoty jako slavná Mona Lisa. Řidič Saša je z Horenky. Narodil se tady, dokončil základní školu, naučil se řídit auto, našel si ženu a po mnoha letech si vydělal na byt v cihlovém bytovém domě. Ten se nachází ve zvýšeném přízemí, a protože je Saša šikovný, dotvořil si ho spolu se sousedem Váňou podle vlastního vkusu. O Váňovi ještě bude řeč.

Prostornou lodžii si zasklili a Olja velká okna opatřila roztomilými záclonami. Podlahy pokryli moderní dlažbou, v obýváku položili koberec. Olja chtěla, aby vše barevně ladilo. Zda se jí to povedlo, už nikdo neposoudí.

Horenka byla během bitvy o Kyjev v březnu 2022 z 80 procent zničena. Sašův dům měl štěstí. Sice na něj 7. března 2022 spadla ruská letecká bomba a pak se do něj ještě párkrát strefil ruský tank, ale zřítila se pouze jeho střední část. Byty v křídlech zůstaly skoro celé, byť bez oken, dveří a hlavně přívodů vody a plynu a funkční kanalizace. Takže neobyvatelné, ale opravitelné. Prý.

Saša, Olena a jejich sousedé utekli v noci na 4. března a tím si zachránili život. Saša zůstal v sousední obci, a dokud to šlo, rozvážel chléb těm, kteří zůstali pod palbou. Zadarmo.

Pohled z prvního patra do útrob Sašova a Oljina bytu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Sašův a Oljin byt je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Reportáž

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Výtvarné umění

Kultura, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější