Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Blíží se konec projektu společného vlastnictví nerostných surovin mořského dna?

Hluboké mořské dno je prozkoumané méně než povrch Měsíce či Marsu. Foto: Adobe Stock
Hluboké mořské dno je prozkoumané méně než povrch Měsíce či Marsu. Foto: Adobe Stock

Letošní léto bude pravděpodobně znamenat významný zlom pro mořské dno v mezinárodních vodách – poslední nedotčenou doménu, která je na rozdíl od jiných oblastí na Zemi společným majetkem lidstva spravovaným kolektivně prostřednictvím Mezinárodního úřadu pro mořské dno (ISA). Tomuto úřadu se do termínu, který vypršel letos v létě, nepodařilo dokončit soubor pravidel pro těžbu nerostných surovin.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Komerční těžba minerálů se tak může zahájit bez jasně stanovených ekologických omezení a bez pravidel přerozdělování zisků. Pokud se tak stane, režim správy a těžby na mořském dně nenaplní původní snahy o využití společného majetku ve prospěch všech zemí. Způsobí také vážné, nevratné a zbytečné škody na ekosystémech světového oceánu, které jsou již nyní masivně zasaženy komerčním rybolovem, znečištěním plasty, krizí klimatu a biodiverzity.

Hluboké mořské dno

Hluboké mořské dno je rozsáhlá oblast, která tvoří přibližně dvě třetiny oceánského dna. Topograficky se skládá z rovin, kopců, hřbetů, trhlin a příkopů v mořských hlubinách. Nejtypičtější krajinou mořského dna jsou hlubokomořské pláně, které se nacházejí v průměrné hloubce 4000 metrů pod hladinou oceánu a které pokrývají více než polovinu zemského povrchu. Jedná se o nejodlehlejší a nejextrémnější přírodní prostředí na naší planetě. Nedopadá sem žádné sluneční světlo. Voda je velmi studená, a jak nám připomněla nedávná tragická výprava ponorky Titan, vytváří masivní tlak. Většina mořského dna doposud zůstala lidstvu nepřístupná, je prozkoumáno mnohem méně než například povrch Měsíce nebo Marsu.

O podmořském dně víme, že je pokryto vrstvami mořských sedimentů a že na něm žije

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Věda

V tomto okamžiku nejčtenější