Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Souhlasil s alokací 0 Kč.“ Ministři si po seškrtání úvěru z Bruselu chtějí půjčit jinde

Technik instatuje panel solární elektrárny. Foto: Gustavo Fring, Pexels
Technik instatuje panel solární elektrárny. Foto: Gustavo Fring, Pexels

Vláda si nakonec z Evropské komise vezme výrazně menší půjčku, než plánovala. Sníží se tím sice tlak na státní rozpočet, jednotlivým ministerstvům ale zůstanou v šuplících klíčové projekty, na které nyní musí sehnat peníze. To se týká například programů na snížení spotřeby energie, které připravilo ministerstvo životního prostředí. Některé rezorty přiznávají, že zatím netuší, kde prostředky vezmou, další sázejí například na zdroje Evropské investiční banky.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Největší část půjčených miliard měla směřovat na ministerstvo životního prostředí. Vláda rezortu Petra Hladíka (KDU-ČSL) původně schválila 50,5 miliardy. Kromě miliardy a půl plánovaných na dotace chtěl stát tyto peníze poslat následně dál formou půjček.

Dvacet miliard mělo mířit na spolufinancování programu Nová zelená úsporám, který podporuje investice do energetické úspornosti domácností. Dalších 30,5 miliardy z půjčky bylo plánovaných na renovace budov a snižování spotřeby energie ve veřejném sektoru, žadateli mohli být všichni poskytovatelé veřejných služeb.

Ministerstvo životního prostředí přitom donedávna uvádělo právě prostředky z Národního plánu obnovy (NPO) jako hlavní zdroj financování úvěrů pro svůj nový program Oprav dům po babičce. Ten má poskytnout milionové dotace na rekonstrukce starších rodinných domů, podmínkou je ale spoluúčast žadatele ve stejné výši. Na tuto spoluúčast Hladík slíbil zvýhodněný úvěr od stavebních spořitelen bez nutné zástavy nemovitosti. A ještě v červenci ministerstvo tvrdilo, že na tyto úvěry počítá právě s miliardami z půjčky v NPO.

„V tomto případě budou využity kombinované zdroje financování stavebních spořitelen a státu (prostředky Národního plánu obnovy),“ napsala před několika týdny redakci mluvčí ministerstva Lucie Ješátková. Celý plán už byl podle ní předběžně domluvený. „Je to předjednané v rámci aktualizace Národního plánu obnovy, jde o komponentu Spolufinancování energeticky úsporných opatření v rodinných a bytových domech. Odhadovaná alokace činí dvacet miliard,“ vysvětlila tehdy.

Peníze na úvěry z povolenek, pak se uvidí

Jenže půjčka z NPO bude nakonec mnohem menší. Místo plánovaných 137 miliard korun si Česko požádá pouze o 19,4 miliardy. Podle vládního materiálu, který má redakce k dispozici, se rezort životního prostředí dohodl na změnách až na

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější