Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Režisér Nolan: Oppenheimer je rozhodně varovný příběh

Cillian Murphy s Nolanem spolupracoval na pěti dalších filmech. Foto: ČTK / AP / Vianney Le Caer
Cillian Murphy s Nolanem spolupracoval na pěti dalších filmech. Foto: ČTK / AP / Vianney Le Caer

S hollywoodským režisérem o streamování, stávkách a také o tom, proč je jeho nový životopisný film o atomové bombě relevantní ve věku umělé inteligence.

Christopher Nolan vejde do jídelny v tmavém sportovním saku a modré košili s límečkem na knoflíčky, čímž okamžitě výrazně překoná požadavky na oblečení v Little Dom’s, oblíbené místní restauraci v módní losangeleské čtvrti Los Feliz. Nemělo by mě to překvapovat u muže, který své filmy režíruje v saku a vestě – tenhle vysoký krejčovský standard v ultraležérním Hollywoodu působí téměř kontrakulturně.

Hned mám lepší pocit ze svého rozhodnutí obléct se lehce formálně. Po Nolanově příchodu jsou teď v restauraci přesně dva muži v saku – a tenhle počet se během naší večeře nezmění.

Posadí se vedle mě do rohového boxu a začneme probírat život v Los Angeles, kde žije se svou rodinou už více než 20 let (s manželkou Emmou Thomas mají čtyři děti). „Tohle město vám k srdci hned napoprvé nepřiroste,“ tvrdí Nolan, který se narodil v Londýně a svůj adoptivní domov si oblíbil. „Doceníte ho až po čase.“

V době našeho setkání zbývají do premiéry jeho nejnovějšího filmu tři týdny a pár dní. „Musím se tu snažit o trochu zdravější životosprávu – čeká mě premiéra a musím se vejít do obleku,“ prohodí, když procházíme jídelní lístek.

Nolanovy plány na premiéru zatím hatily hollywoodské stávky. Při londýnské premiéře filmu herci odešli a newyorská premiéra byla zrušena. Pravidla stávky brání hvězdnému obsazení Oppenheimera, mimo jiné Cillianovi Murphymu, Emily Blunt, Mattu Damonovi, Robertu Downeymu Jr. a Florence Pugh, aby film propagovali.

Naštěstí se ale Oppenheimerovi už několik týdnů dostává nemalého bezplatného ohlasu díky online fenoménu „Barbenheimer“. Ve stejný den jako Nolanův tříhodinový snímek o „otci atomové bomby“ jde totiž do kin film Barbie, což vedlo ke vzniku pár nesmírně legračních virálních memů – a vyvolalo neocenitelný zájem na sociálních sítích, který se pak přenesl i dál.

Když si objednáváme pití – Nolan konvičku čaje Earl Grey, já ledový čaj –, už se nemůžu dočkat, až si o Oppenheimerovi, což je Nolanův dvanáctý celovečerní film, promluvíme. Snímek se soustředí na amerického fyzika J. Roberta Oppenheimera, vedoucího laboratoře v Los Alamos, kde byly vyvinuty atomové bomby, jež zničily Hirošimu a Nagasaki.

Viděl jsem ten film na malém promítání o den dříve a pořád na něj musím myslet, říkám mu. „Vypadá to, že už má na lidi takovýhle účinek,“ odpoví mi. „Úspěch vždy záleží na

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Historie

Technologie

Umělá inteligence

Kontext N, Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější