Lidé si myslí, že lékaři opraví všechno. A to je fatální omyl, říká kardiolog

Lidé věnují málo pozornosti svému zdraví i proto, že kardiovaskulární choroby nevzbuzují dostatečný respekt, ačkoli na ně umírá nejvíce lidí, říká kardiolog Robert Hatala.
Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
V rozhovoru se dočtete:
- jaké potraviny byste neměli jíst, abyste ochránili srdce a cévy;
- jak rozpoznat infarkt, cévní příhodu či srdeční selhávání;
- proč mají vysoký tlak již čtyřicátníci;
- jak má vypadat pohyb, který pomůže předejít srdečně-cévním onemocněním;
- ale také to, jak do zdraví srdce a cév vstupuje chudoba či stres.
Jak stav srdce dokáže ovlivnit naše zdraví?
Srdce je orgán, který pracuje nepřetržitě, a když přestane, za několik minut organismus umírá. Proto významně spolurozhoduje o délce života a kvalitě našeho zdraví. Srdce nemůžeme vnímat izolovaně, je součástí komplexního srdečně-cévního systému. Jeho úkolem je pomocí husté sítě tepen a vlásečnic zásobovat každý orgán kyslíkem a živinami. Velkou část chorob srdce způsobuje právě selhávání krevního zásobení srdce. Nemocné srdce vede k rychlému vzniku závažných chorob těch nejdůležitějších orgánů – ledvin, jater, mozku a cév.
Dokážu zvenčí zjistit, zda jsou mé srdce a cévy v pořádku?
Jedním z nejspolehlivějších kritérií je