Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Uvolněné jednání prokládané vtipy“ řešilo jen detaily balíčku. Kde chce vláda ušetřit, zůstává záhadou

Když vláda svůj ozdravný balíček v květnu představila, udělala to na tiskové konferenci svolané symbolicky za pět minut dvanáct. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Když vláda svůj ozdravný balíček v květnu představila, udělala to na tiskové konferenci svolané symbolicky za pět minut dvanáct. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Vládní pětikoalice se na včerejším večerním jednání dohodla na úpravách konsolidačního balíčku. Neuspěl návrh na nižší zdanění menstruačních pomůcek či kojenecké vody. Se svými požadavky naopak bodovaly obce a odbory se zaměstnavateli.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Dopředu jsem říkal, že nelze očekávat žádné zásadní změny. Že jsme ochotni v některých detailech balíček upravit,“ pronesl premiér Petr Fiala (ODS), když zástupci vládních stran ve středu večer dojednali změny v konsolidačním balíčku. Ten má kombinací úspor a zvýšení daní v příštích dvou letech přinést kolem 150 miliard korun. Změny se ale skutečně týkají především detailů v řádu jednotek miliard.

Na rozdíl od některých jednání v době vzniku samotného balíčku se včerejší zhruba šestihodinová debata odehrávala v relativně klidném a konstruktivním módu.

„Bylo to v celkem uvolněné atmosféře, prokládané vtipy. Já jsem čekal, že si necháme sporné body na konec a bude to delší, ale šlo se pěkně bod po bodu. Ty, které nebyly dohodnuté dopředu, se prostě seriózně projednaly,“ popsal zdroj z jednání. To potvrzují i tři další účastníci, se kterými Deník N mluvil.

„Bylo to vlastně úplně normální pracovní jednání, dojednávaly se detaily,“ říká jeden z nich.

„Pokud tam byly nějaké spory, bylo to jen

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Konsolidační balíček

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější