Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dokud Prigožin žil, byl hrozbou pro Putina. Pokud je za pád letadla odpovědný, vzkázal odpůrcům, co je čeká, říká analytik

Jevgenij Prigožin 21. srpna 2023, dva dny před smrtí. Foto: Profimedia
Jevgenij Prigožin 21. srpna 2023, dva dny před smrtí. Foto: Profimedia

Ruský letecký úřad potvrdil, že na palubě letounu se nacházel i Jevgenij Prigožin.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Mnozí analytici předpovídali, že Jevgenij Prigožin nemusí zůstat dlouho naživu.

Šéf ruských žoldnéřů známých jako vagnerovci podle ruských médií a ruské Federální agentury pro letectví zahynul při havárii letadla patřícího jeho společnosti.

Malé letadlo Embraer Legacy 600 se zřítilo v ruské Tverské oblasti. Nikdo z desetičlenné posádky havárii nepřežil, oznámila Rosaviacia.

Podle agentury TASS byl Prigožin na cestě z Moskvy do Petrohradu.

To, že Prigožin zahynul, mezitím potvrdil i telegramový účet Grey Zone blízký vagnerovcům. Nezávislá média tuto zprávu nadále nemohou ověřit.

Po 22. hodině našeho času zveřejnil letecký úřad Rosaviacia seznam cestujících, kteří byli na palubě zříceného letadla. Úřad potvrdil, že Prigožin byl skutečně na palubě.

Kromě něj tam byl i zakladatel vagnerovců Dmitrij Utkin. Jedná se o bývalého důstojníka vojenské rozvědky GRU, který má vytetované nacistické symboly.

Analytik: Počkejme si, ale zřejmě šlo o vraždu

Co přesně se stalo s letadlem, ve kterém měl Prigožin letět? Odborníci se přiklánějí k verzi, že na palubě došlo k výbuchu. Na ruském kabelovém kanálu Grey Zone se objevily informace, že letadlo bylo sestřeleno ruskou protivzdušnou obranou, ale to nelze ověřit.

Americký analytik Doug Klain vysvětluje, co by Prigožinova smrt znamenala pro budoucnost Ruska. „Dokud Prigožin

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jevgenij Prigožin

Ruská válka na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější