Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

(Ne tak úplně obvyklá) další česká kriminálka. Oktopus láká na Krobota, Šoposkou a odložené případy

Miroslav Krobot a Marika Šoposká z televizního krimi týmu Oktopus. Foto: Petr Čepela
Miroslav Krobot a Marika Šoposká z televizního krimi týmu Oktopus. Foto: Petr Čepela

Oddělení kontroly termínově ohrožených případů útvaru S, zkráceně Oktopus. To je poněkud zatuchlé a nepříliš dynamické pracoviště dvojice svérázných vyšetřovatelů, která ve stejnojmenném seriálu ovládne se šarmem sobě vlastním nadcházejících třináct pondělních večerů na ČT1.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Kriminálkami je český televizní trh zdánlivě zcela přehlcený, přesto vznikají stále další. Ta nejnovější má ale v té záplavě seriálů natočených jako přes kopírák hned několik es v rukávu – dva skvělé herce v ústředních rolích vyšetřovatelů, osvědčenou sestavu tvůrců a málo vídané téma odložených, téměř promlčených případů.

Miroslav Krobot a Marika Šoposká jsou v rolích kapitána Dítěte a kapitánky Fáberové, ústřední dvojice týmu Oktopus, kouzelní.

Do příchodu Fáberové zahrnovala denní rutina jejího kolegy jen každodenní nákup pochoutkového salátu v policejní kantýně (vybudované spolu se zbytkem policejního prostředí seriálu v pražském CAMP), sázení na dostihy přes den a karban po nocích, krmení psa podivnými zbytky mas a hnípání a čtení dostihového tisku za pracovním stolem přeplněným mnohastránkovými složkami s odloženými případy.

On je tradičně krobotovsky zasmušilý mrzout s vášní pro dostihy, ona je mladá a ambiciózní, ale poněkud autistická a uzavřená introvertka s vášní tak maximálně pro uhlazenou elegantní módu, v níž na umolousaných místech činu působí poněkud nepatřičně.

Miroslav Krobot jako kapitán Dítě v seriálu Oktopus. Foto: Jaroslav Fikota

Střet detektiva ze staré školy a v rámci možností dravého mládí se odehrává už v prvním díle, v němž se dvojice

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Seriály

Televize

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější