Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Expertka na katastrofy: Jste připraveni kdykoli odejít z domova? Klíčová je nabíječka na telefon

Lucy Easthope. Foto: archiv L. E.
Lucy Easthope. Foto: archiv L. E.

Existuje spoustu knih, ve kterých vám odborník poví o své profesi věci, které jste nevěděli. Kniha Lucy Easthope Až se usadí prach je specifická v tom, že jste dosud pravděpodobně nevěděli ani to, že její profese existuje. Easthope je expertkou na katastrofy – pomáhala řešit následky cunami v jihovýchodní Asii, teroristických útoků v Londýně i havárie ve Fukušimě. Její práce začíná tehdy, když z místa neštěstí odejde policie, hasiči a je třeba se postarat o těla, pozůstalé a celé traumatizované komunity.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Co se v rozhovoru mimo jiné dozvíte:

  • Jak se připravit na nejběžnější rizika.
  • Proč neposílat lidem zasaženým neštěstím své staré oblečení.
  • Jakým způsobem se na katastrofy připravit.
  • Kdy budeme moci zhodnotit důsledky pandemie covidu-19.
  • Jak se vyrovnat s množstvím zpráv, kterým je člověk denně vystaven.

Jaká rizika, nad kterými neustále přemýšlí profesionál, lidé v běžném životě nejvíce podceňují?

Nemyslím, že by se lidé měli v běžném životě strachovat ještě víc, než se strachují teď, a myslet na rizika, nad kterými přemýšlíme my experti. Při psaní knihy jsem měla velkou obavu, abych v někom nevyvolala strach či úzkost. Na druhé straně dokumentární filmy o zločinu, přežití či extrémním počasí jsou populární asi i proto, že lidé chtějí mít pocit kontroly tím, jak jsou na takové události připraveni.

Když jsme v Británii dělali nový seznam rizik, mnoho lidí bylo překvapeno, jak blízké mnohé hrozby jsou. Lidé mají tendenci představovat si hi-tech rizika a katastrofy jako z Jamese Bonda, ale nejbolestivější jsou ty, které se odehrají velmi blízko vašeho domu. Například když nebudete mít elektrický proud nebo vás nemocnice nebude schopna přijmout nebo nebude nějaký čas fungovat bankovní systém.

Střední třída si žije velmi klidně a pohodlně a zvykli jsme si, že některé služby budou vždy dostupné, což se ale může rychle změnit.

Jak se mohu na nejběžnější rizika připravit?

První důležitá věc je, abyste si v rámci domácnosti nebo komunity v domě promluvili o tom, co budete dělat, když se něco stane, například když vypadne proud nebo když se kdokoli nebude moci vrátit do domu. Řekněme: umíte si navzájem zavolat, pamatujete si svá telefonní čísla pro případ, že byste neměli přístup ke svému telefonu? Já jsem ten typ podivné kamarádky, která občas ostatní zkouší, jestli si nějaké číslo pamatují.

Moje internetová přezdívka je LucyGoBag, tedy něco jako Lucy s nouzovou taškou, což je zčásti kontroverzní myšlenka – zda máte být připraveni kdykoli odejít ze svého domu. Ale opravdu mám doma vždy nouzovou tašku s věcmi, které bych mohla potřebovat. Klíčová je například

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Duševní zdraví

Literatura

Rozhovory

Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější