Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Oblečení Evropanů putující z Bangladéše do Afriky. Jak rostou hory textilu, který měl původně pomoct místním

(Nejen) obnošené oblečení z bohatých zemí na skládce. Accra, Ghana. Foto: Jean-Francois Fort / Hans Lucas via Reuters
(Nejen) obnošené oblečení z bohatých zemí na skládce. Accra, Ghana. Foto: Jean-Francois Fort / Hans Lucas via Reuters

Před deseti lety oběhla svět zpráva o zřícení textilní továrny v Bangladéši. Přinesla důležitá fakta o tom, jak se vyrábí rychlá móda a jak vypadají pracovní podmínky tamních zaměstnanců. Ačkoliv se od té doby u mnoha firem výroba oblečení v mnohém změnila, to, kde to donošené pak končí, zůstává problémem. Jde o jedno z nejproblémovějších odvětví, co se týče udržitelnosti. Vytváří problém především pro rozvíjející se země, kam opotřebený a nechtěný textil bohaté státy posílají.

V obchodech švédského módního gigantu v severní Evropě stojí kontejnery na použité oblečení. Na nich je napsáno, že textil, který se do těchto míst vloží, bude recyklován. Teoreticky tak každý, kdo přinese svůj starý svetr, přispěje k udržitelnosti textilního odvětí. Nápis na kontejneru také slibuje, že pokud půjde o kusy oblečení v dobré kvalitě, budou věnovány lidem v rozvojových zemích.

Švédský deník AftonBladet tak udělal pokus – nakoupil deset nových kusů oblečení, které obratem vložil do sběrného kontejneru. Na oblečení přilepil lokalizační zařízení, takže redakce mohla sledovat, kam se jimi zakoupené kusy dostaly.

„Důvodem pro náš experiment bylo především to, že H&M byla jedna ze značek, u kterých se zjistilo, že používala sweatshopy (označení pro továrny porušující pracovněprávní standardy, pozn. red.) v Bangladéši, a patřila tak k těm, koho se týkala ona tragédie před deseti lety,“ vysvětluje Magnus Wennmann z AftonBladet a autor tohoto výzkumu.

Zakoupené kusy putovaly do světa. Zatímco některé zůstaly v Evropě a skutečně šly na recyklaci, jiné se vozily přes půl světa, aby skončily v Indii nebo v západní Africe.

Země, jako je Benin, Ghana a Pobřeží slonoviny, patří k zemím, kam se vozí charitativní oblečení z Evropy, Severní Ameriky i Austrálie. Má to ale háček. Ne všechno se dostane do rukou nových uživatelů.

Mrtvé oblečení bílých lidí

Accra je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Afrika

Ekologie

Móda

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější